.
.
.

فیروز آبادی: مهاجمان صحرای سینا به اسرائیل کمک می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سرلشکر فیروز آبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران روز شنبه ۳۱-۱-۲۰۱۴ حمله به مقرهای ارتش مصر در شمال صحرای سینا را نوعی کمک به اسرائیل «اشغالگر» توصیف کرده است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران گفت: «نیروهای اسلام در صحرای سینا برای جلوگیری از تجاوز «صهیونیست‌ها» به سرزمین‌های اسلامی از جمله جزیرهٔ استراتژیک سینا در آنجا مستقر هستند و این نادانی است که آن‌ها مورد حمله قرار گیرند.»

به گزارش خبرگزاری «ایرنا» به نقل از دفتر رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، سرلشکر سید حسن فیروز آبادی در واکنش به حملات اخیر گروه «انصاربیت المقدس» به نیرو‌ها و مقرهای ارتش مصر در شمال صحرای سینا اظهار داشت: «آنهایی که در صحرای سینا به نفرات و مقرهای ارتش مصر حمله می‌کنند و آتش و کشتار راه می‌اندازند، هر کس که هستند، دانسته یا ندانسته به اسرائیل اشغالگر کمک می‌کنند».

در حملات «تروریستی» روز پنجشنبه گروه موسوم به «انصار بیت المقدس» علیه مواضع ارتش مصر که در شمال صحرای سینا صورت گرفت، دست کم ۲۹ کشته و ۵۰ زخمی بر جای گذاشت.

این اولین موضع گیری صریح از سوی یک مقام بلند پایه نظامی ایران علیه گروه‌های تندرو اسلامی است که در صحرای سینا علیه ارتش مصر، به اقدامات «تروریستی» دست می‌زنند.

گفتنی است که در گذشته ایران و مصر دارای روابط تاریخی، فرهنگی و سیاسی بسیاری بوده‌اند. رابطهٔ سیاسی این دو کشور تا قبل از انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹، در بالا‌ترین سطح روابط قرار داشت. اما پس از انقلاب روابط این دو کشور پایین آمد. ایران در سال ۱۹۷۹ میلادی در اعتراض به امضای قرارداد صلح کمپ دیوید بین قاهره و تل آویو روابط خود را با مصر قطع کرد. پس از انقلاب مصر ۲۰۱۱ دو کشور تلاش‌هایی را در جهت گسترش روابط آغاز کرده‌اند.

به دنبال از سرگیری روابط دوکشور، مصر به ایران اجازه داد تا ناو نظامی این کشوراز کانال سوئز عبور کند. و محمد مرسی رئیس جمهور سابق مصر ضمن سفر به تهران برای شرکت در اجلاس غیر متعهد‌ها، ایران را «کشوری دوست وبرادر» خواند.

مرسی همچنین در حاشیهٔ نشست در دیدار احمدی‌نژاد گفته بود: «احساس دوستی و برادری میان مردم ایران و مصر احساسی متقابل بوده و ما همواره از مواضع و حرکت روبه‌جلو و سازندهٔ ملت ایران در رشد و توسعه و پیشرفت تجلیل می‌کنیم».

پس از سرنگونی مرسی ایران تلاش کرد که تحولات جدید مصر را بگذیرد و روابط سیاسی را با قاهره حفظ کند. به همین منظور حسین امیر عبداللهیان معاون وزیر خارجه ایران در مراسم تحلیف عبدالفتاح سیسی رئیس جمهور جدید مصر شرکت کرد.