.
.
.

طرح تشدید تحریم‌های ایران در کمیته بانکی سنای آمریکا تصویب شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کمیته بانکی سنای آمریکا روز پنج‌شنبه ۲۹ ژانویه با ۱۸ رای موافق و ۴ رای مخالف٬ به پیش‌برد طرحی رای داد که در صورت شکست مذاکرات بین المللی بین ایران و شش قدرت جهانی برای دست‌یابی به توافق نهایی بر سر پرونده هسته‌ای٬ تشدید تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را در دستور کار قرار خواهد داد.

به رغم تلاش‌های باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا برای پیش‌گیری از تصویب تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران در کنگره٬ کمیته بانکی سنای آمریکا طرح تشدید تحریم‌ها در صورت ناکامی مذاکرات هسته‌ای را به تصویب رساند.

به گزارش خبرگزاری رویترز٬ انتظار نمی‌رود که این طرح تا پیش از ۲۴ مارس سال جاری برای تصویب نهایی در سنا ارائه شود. ۱۰ سناتور دموکرات٬ از جمله سناتور رابرت منندز که از تدوین‌کنندگان این طرح است٬ در هفته جاری اعلام کردند که طرح را برای دو ماه مسکوت خواهند گذاشت تا به دیپلماسی فرصت بیشتری برای حل و فصل بحران هسته‌ای ایران داده شود.

از ۱۰ سناتور دموکرات٬ تنها ۴ تن آن‌ها به این طرح رای منفی دادند و ۶ تن باقیمانده با رای مثبت٬ مجموع آرای موافق را به ۱۸ رساندند. جمهوری‌خواهان که اکثریت کنگره را دارا هستند، برای تصویب نهایی این طرح نیاز به رای سناتورهای دموکرات دارند و بدون همکاری آن‌ها نمی‌توانند وتوی‌ای را که اوباما قول داده به کار خواهد برد، را خنثی سازند.

این اقدامات در حالی رخ داده که باراک اوباما در هفته‌های اخیر بار‌ها به صراحت گفته که با توجه به حساسیت‌های پیرامون مذاکرات هسته‌ای با ایران٬ در صورتی که چنین طرحی در کنگره به تصویب برسد، آن را وتو خواهد کرد.

به اعتقاد رئیس‌جمهور آمریکا کنگره باید دست‌کم تا پایان زمانی که به عنوان ضرب‌الاجل تعیین شده (۳۰ ژوئن)، دست نگه دارد و از تشدید تنش‌ها خودداری کند.

سناتور رابرت منندز از حزب دمکرات و عضو این کمیته گفته است: «این طرح با دقت بسیار طراحی شده تا ما را به هدف نهاییمان برساند؛ که چیزی نیست جز ممانعت از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای.»

با این حال٬ شرود براون، سناتور برجسته دمکرات عضو این کمیته و از دموکرات‌هایی که به این طرح رای منفی داده٬ گفته است: «در صورت شکست مذاکرات٬ رئیس‌جمهور و کنگره با همکاری هم فشار‌ها بر ایران را افزایش خواهند داد و ما در موقعیت بسیار بهتری خواهیم بود تا از بقیه کشورهای جهان هم بخواهیم که هم‌سو با ما عمل کنند.»

جاش ارنست٬ یکی از سخنگویان کاخ سفید٬ در اقدامی جداگانه٬ اعلام کرد که باراک اوباما طرح سناتورهای جمهوری‌خواه را نیز که بر اساس آن هرگونه توافقی با ایران منوط به تایید کنگره خواهد شد، وتو خواهد کرد. به گفته او این طرح با سابقه منفی‌اش٬ تاثیرات منفی و مخربی هم بر روند مذاکرات با ایران خواهد داشت.

پس از ۱۸ ماه مذاکره بین ایران و گروه ۱+۵، آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان موافقت کردند که تا پایان ماه مارس سال جاری به یک تفاهم همه جانبه که به یک موافقت نامه فراگیرمنجر شود، دست یابند.