فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • احتمال لغو ویزا بین ایران و روسیه

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  مهدی سنایی، سفیر ایران در روسیه، روز سه‌شنبه ۲۷ ژانویه اعلام کرد که مسکو و تهران به دنبال لغو روادید میان تجار و گردشگران هستند.

  به گزارش خبرگزاری ایسنا، سنایی در گفتگو با خبرگزاری روسی ریانووستی، اعلام کرد که دو کشور در سال ۲۰۱۴ بر لغو روادید بین دو کشور توافق کرده‌اند.

  روسیه در ماههای اخیر، و پس از سرد شدن روابط این کشور با کشورهای غربی بر سر بحران اوکراین، سعی در توجه بیشتر به روابط خود با ایران کرده است. دو کشور در منطقه خاورمیانه و در حمایت از رژیم بشار اسد در سوریه کاملا همسو عمل می‌کنند.

  سنایی گفت امیدوار است که یادداشت تفاهم میان دو کشور در سال ۲۰۱۵ امضا شود. یکی از گام‌های اولیه برای لغو روادید میان دو کشور امضای این یادداشت رسمی است.

  یکی از موارد اختلاف میان ایران و روسیه موضوع تحویل سامانه موشکی اس۳۰۰ از سوی روسیه به ایران است. قرارداد فروش سیستم‌های اس-۳۰۰ به ایران در دسامبر ۲۰۰۷ با روسیه به امضا رسید، اما روسیه در سال ۲۰۱۰ از تحویل این سیستم به ایران به دلیل تحریمهای بین المللی سر باز زد.

  سنایی در ادامه گفتگوی خود با رسانه روسی گفت: «ایران انتظار دارد که روسیه به تعهدات قراردادی خود عمل کرده و سامانه دفاعی اس ۳۰۰ را به ایران تحویل دهد.»

  او همچنین گفت: «ایران و روسیه قصد دارند یک بانک یا حساب مشترک را ایجاد کنند تا نقل و انتقالات مالی میان دو کشور به شکل ریال و روبل ممکن شود و دو طرف توافق کردند تا یک گروه کاری را برای رسیدن به این هدف تشکیل دهند.»

  سنایی خواستار کاهش حقوق گمرکی بین دو کشور شد و ابراز امیدواری کرد که در سال ۲۰۱۵ قرارداد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا امضا شود، و از این فرصت برای صادرات ایران به روسیه و دیگر کشور‌ها استفاده شود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران