.
.
.

ظریف:تصویب تحریم های جدید کنگره علیه ایران به شکست مذاکرات می انجامد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در مصاحبه ای گفته است، تصویب تحریم های جدید کنگره آمریکا علیه ایران باعث از میان رفتن طرح اقدام مشترک می شود که سال گذشته در ژنو در باره آن توافق کردیم.

ظریف در میزگردی در نشست سالانه داووس سوئیس گفت:« اگر کنگره آمریکا تحریم هایی جدید علیه ایران وضع کند، پارلمان ما نیز اقدام متقابل خود را دارد».

وی افزود :«اقدام تلافی جویانه مجلس شورای اسلامی به عهده نمایندگان مجلس است. آنان به صراحت گفته اند که اگر کنگره آمریکا این طرح را تصویب کند، آنان نیز طرحی را تصویب می کنند که از دولت خواهد خواست در صورت اجرای عملی تحریم ها علیه ایران، ما نیز میزان غنی سازی خود را افزایش بدهیم».

به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه ایران اظهار داشت :« انتظارات و خواست های دیگری نیز مطرح است که غنی سازی در سطوح بالاتر باید انجام بگیرد. هر احتمالی مطرح است و من نمی خواهم وارد آن شوم زیرا باور دارم که احتمال خوبی برای رسیدن به توافق وجود دارد و نباید این فرصت را از دست بدهیم.»

وی درباره تاثیر کاهش بهای نفت و تحریم ها گفت:« من گفتم که این مساله بر سیاست های ما تاثیری ندارد».

وزیر خارجه ایران تاکید کرد :«تحریم ها باعث نشدند که دولت ما به میز گفت وگوها بیاید. اگر تحریم ها دولت ما را به مذاکره سوق داده بود اکنون باید میز مذاکره را ترک می کردیم».

وی افزود:«ما می خواهیم ماهیت و پویایی روابطمان را تغییر بدهیم و اگر چنین اتفاقی روی بدهد، برای همه بهتر خواهد بود».

ظریف، شب گذشته با جان کری، وزیر خارجه آمریکا در «داووس» دیدار کرد. وی در پنلی که توسط خبرگزاری آسوشیتدپرس در اجلاس جهانی اقتصاد در داووس سوئیس برگزار شد، اظهار داشت :«معتقدم ایران و ١+٥ به ‌زودی به توافق می‌رسند.»

وزیر خارجه ایران افزود :« در چنین موقعیتی، اعمال تحریم چه علیه ایران و چه علیه روسیه، اقدامی سازنده نخواهد بود.ما با استفاده از اقتصاد مقامتی، با تحریم‌ها مقابله می‌کنیم و می‌توانیم وابستگی‌ مان به نفت را کم کنیم.»

در همین حال یک‌عضو تیم ایران در گفت‌وگو با «ایرنا» گفته است: «مذاکرات زوریخ ادامه مذاکرات ژنو است و همه مباحث را در بر می‌گیرد.» این دور مذاکرات پیش از ظهرجمعه در «زوریخ» آغاز شد و دور اول آن به مدت دوساعت‌و‌نیم ادامه داشت. طرفین همچنین از ساعت ١٨:٣٠ به وقت تهران بار دیگر به اتاق‌های دربسته محل مذاکرات رفتند. ملاقات‌های هسته‌ای قرار است به‌مدت دوروز ادامه داشته باشد و گفته می‌شود این گفت‌وگوها تا شنبه‌شب ادامه دارد. «هلگا ‌اشمیت»، معاون «فدریکا موگرینی» مسوول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در مذاکرات شرکت می‌کند تا معاونان ظریف و کری تنها نباشند.

دورقبلی مذاکرات هسته‌ای از چهارشنبه ۲۱ ژانویه با دیدار «ظریف» و «کری» در «ژنو» آغاز شد. دو وزیر دوروز با یکدیگر گفت‌وگو می‌کردند و در خلال مذاکرات دووزیر، معاونان هم مشغول‌کار بودند. پس از آن، ظریف برای رایزنی با طرف‌های اروپایی عازم «بروکسل»، «برلین» و «پاریس» شد تا با «موگرینی»، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، «فرانک والتر اشتاین مایر»، وزیر خارجه آلمان و «لوران فابیوس» وزیر خارجه فرانسه دیدار و گفت‌وگو کرد. اما در پاریس علاوه‌بر ملاقات با همتای فرانسوی، بار دیگر با «کری» دیدار کرد. اما روز یکشنبه گذشته دور دوازدهم مذاکرات جامع هسته‌ای در سطح معاونان هفت‌کشور مذاکره‌کننده برگزار شد. ایران و گروه ١+٥ طبق تمدید توافق ژنو، تا یكم ژوئیه فرصت دارند که به‌توافق جامع هسته‌ای دست یابند.