.
.
.

جنتی: فقیهی که موسیقی را نمی‌شناسد نمی‌تواند در این باره نظر دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران می‌گوید فقیهی که ردیف‌های موسیقی را نمی‌دادند، نمی‌تواند در این باره نظر بدهد.

علی جنتی در مصاحبه با روزنامه اصلاح طلب اعتماد، درباره میزان تطابق مسائل فرهنگی با احکام اسلامی گفته است: «ما الان حدود ۳۵ سال از انقلاب آیا توانسته‎ایم بانک‎داری اسلامی را تعریف دقیق و اجرا کنیم؟ آیا واقعا این بانک‎داری ما اسلامی است یا ربوی؟ جواب مشخص است. ما در مسائل اقتصادی که پیچیدگی‎اش کمتر از مسائل فرهنگی است و اصولش در اسلام موجود است و کتاب‎های فراوان و فقه پویا در این زمینه داریم، نتوانسته‎ایم به چارچوبی برسیم که متناسب با مقتضیات روز عمل کنیم.»

او تاکید کرد: «بانکداری در دنیای امروز امری اجتناب‎ناپذیر است و دیگر زمان نقل و انتقال و برداشت پول از طریق صندوق یا کیسه پول گذشته است. در حال حاضر می‌‎توان این سرمایه‎‌ها را در جهت تولید و پویایی اقتصاد به کار گرفت.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، از وجود «عقب ماندگی» در زمینه شناخت مسائل فرهنگی سخن گفته و افزوده است: «می‌‎توانیم بگوییم عقب‎ماندگی دارند. جا ماندن یعنی در جایی توقف کردن ولی ما عقب‎ماندگی زیادی داریم. به هر حال خیلی از مسائل است که در آن مانده‎ایم و آن‎طور که باید و شاید هنوز روشن نشده است.»

او در این زمینه به موسیقی اشاره کرده و گفته است: «همین مساله موسیقی را ببینید یک فقیهی اگر بخواهد واقعا نظر بدهد باید در این زمینه هم موضوع را خوب بشناسد، هم فقه اسلامی را خوب بشناسد، یعنی باید فقه و احکام اسلامی را بشناسد و موسیقی را هم بشناسد تا بتواند حکم آن را صادر کند. اگر کسی در حوزه موسیقی نداند که ما چند تا دستگاه داریم چند تا ردیف داریم و اصلا موسیقی چند نوع است یا اصلا گوش نکرده باشد طبیعتا نمی‌‎تواند نظر بدهد. هر نظری بدهد نظر درستی نمی‌‎تواند باشد. روی کلیات هم نمی‌‎شود نظر داد.»