.
.
.

«پیشرفت محدود» در مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع دیپلماتیک می‌گویند که ایران ماه آینده بار دیگر با گروه ۱+۵ برای ادامه مذاکره بر سر برنامه اتمی خود، تشکیل جلسه خواهد داد.

این در حالی است که گزارش‌ها از «پیشرفت محدود» در مذاکراتی که روز یکشنبه ۱۸ ژانویه در ژنو برگزار شد، حکایت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، همه طرف‌های حاضر در مذاکرات، بر سر دو چندان کردن تلاش‌های خود برای دستیابی به تفاهمی سیاسی تا پایان ماه مارس به توافق رسیدند تا راه برای توافق نهایی در ۳۰ ژوئن، همواره شود.

نیکُلا دی ریویر عضو هیئت نمایندگی فرانسه در مذاکرات گفت: «فضای کلی مذاکرات بسیار خوب بود اما معتقد نیستم پیشرفت بزرگی حاصل کردیم.»

عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران هم گفت: «مذاکرات خود و جامع بود.»

عراقچی در گفت‌و‌گو با خبرنگاران افزود: «تمام موضوعات مطرح شده را بررسی کردیم و مذاکرات جدی و عملی انجام دادیم... همچنان برای کاهش شکاف میان دو طرف تلاش می‌کنیم.»

مذاکراتی که در سطح مدیران سیاسی برگزار شد، به پنج روز تلاش‌های دیپلماتیک در ژنو و پاریس که شامل گفت‌و‌گوهایی طولانی میان محمد جواد ظریف و جان کری وزرای امور خارجه ایران و آمریکا بود، پایان می‌دهد.

یک منبع دیپلماتیک که خواست نامش فاش نشود، به خبرگزاری رویترز گفت: «پیشرفت حقیقی بسیار محدود بود. کار‌شناسان صبح فردا (دوشنبه) تلاش‌های خود را از سر خواهند گرفت. منصفانه این است که همه طرف‌ها به افزایش تلاش‌ها پایبندند.»

هلگا اشمید مدیر امور سیاسی اتحادیه اروپا، مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ را مدیریت می‌کرد.

وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه آمریکا، از اظهار نظر درباره مذاکرات خودداری کرد.

مذاکرات ایران و ۱+۵‌ بر سر رسیدن به یک توافق جامعه پس از یک سال تلاش بدون رسیدن به این هدف نوامبر گذشته پایان یافت اما مذاکرات برای یک دوره هفت ماه تمدید شد. با این حال دو طرف سعی دارند گفت‌و‌گو‌ها را در گام اول برای رسیدن به یک توافق کلی در سه تا چهار ماه آینده به نتیجه برسانند.

غرب که ایران را متهم به تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزار هسته‌ای می‌کند، علیه این کشور تحریم‌های سختی آغاز کرده است. در مقابل ایران بر صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود اصرار دارد.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ را تشکیل می‌دهند.