.
.
.

حملات تند محافظه کاران ایرانی به ظریف به خاطر شارلی ابدو

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محافظه کاران ایرانی، به شدت از سفر اخیر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به پاریس پایتخت فرانسه صورت گرفته، انتقاد کردند.

محمد جواد ظریف به منظور ادامه گفت‌و‌گو‌ها بر سر پرونده اتمی ایران با وزرای امور خارجه آمریکا و فرانسه، به پاریس رفته بود.

این سفر اما پس از آن صورت گرفت که نشریه فرانسوی طنز «شارلی ابدو» کاریکاتوری از پیامبر اسلام بر جلد خود منتشر کرد. این کاریکتاتور یک هفته پس از آن منتشر شد که اسلامگرایان تندرو، به دفتر نشریه «شارلی ابدو» حمله کرده و ۱۲ نفر از جمله ۴ کاریکاتوریست و ۲ پلیس را کشتند.

احمد تولکی نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی ایران، دوشنبه ۱۹ ژانویه، در جمع بسیجیان تظاهر کننده علیه مجله فرانسوی در تهران گفت: «رهبری شما را فرزندان انقلاب دانستند بنابراین نباید در برابر اقدام موهن علیه پیامبر یک آخ از شما بلند می‌شد؟»

به گزارش خبرگزاری مهر، احمد افزود: «شما به گفته خودتان نباید به هر کسی که یک اعتقادی دارد و به اعتقادش پایبند است، متعرض بشوید. پس چرا چنین اقدام موهنی را در کشورتان به پیامبر مسلمانان کردید؟»

وی افزود: «اینکه عده‌ای در یک روزنامه بدکاره بریزند و کشتار کنند ما می‌گوییم این کار ثمره کار مسئولان اروپایی و فرانسوی است. البته باید گفت این اقدام ناشی از برنامه ریزی‌های موساد و سیا بود اما در هر صورت هر اقدامی که صورت گرفت نتیجه سیاست‌های دولت فرانسه بود.»

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خطاب به محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، گفت: «وقتی در شرایطی که در فرانسه این جنایت علیه اعتقادات مسلمانان انجام می‌شود چرا باید مقامات وزارت خارجه آنگونه رفتار کنند و به فرانسه سفر داشته باشند و با وزیر خارجه این کشور هتاک دیدار کنند.»

پیشتر سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، حمله مرگبار به نشریه «شارلی ابدو» را محکوم کرده بود.

حسین شریعتمداری مدیر مسئول و نماینده آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در روزنامه کیهان هم در سرمقاله این روزنامه نوشته است: «حسین شریعتمداری در سرمقاله روزنامه کیهان نوشت: آقای دکتر ظریف، وزیر محترم امور خارجه و مسئول تیم مذاکره‌کننده کشورمان باید به این پرسش پاسخ بدهند که در هنگامه پردامنه اهانت شرم‌آور به ساحت مقدس پیامبر اسلامو در حالی که دولت فرانسه مدیریت رسمی این ماجرای زشت و پلید را با کمک مالی یک میلیون یورویی بر عهده گرفته بود، حضور ایشان در پاریس چه ضرورتی داشته است و این حرکت - بسیار فرا‌تر از- نابجا در آموزه‌های اسلامی - که ایشان معتقد به رعایت آن هستند، - و نیز در عرف شناخته شده دیپلماتیک چه توضیح قابل قبولی دارد؟! و چرا با حضور سؤال‌برانگیز خود در کانون اهانت به ساحت مقدس پیامبر اعظم آنهم در اوج اعتراضات سراسری جهان اسلام بی‌آنکه متوجه باشد، آبروی جمهوری اسلامی ایران را که پرچمدار بیداری اسلامی و احیاگر اسلام ناب محمدی است خدشه‌دار کرده است؟!»

در بخش دیگر این سرمقاله آمده است: «آقای ظریف روز چهارشنبه ۲۴ دیماه در حالی با جان کری همتای آمریکایی خود به مذاکره می‌نشیند که کاریکاتور موهن علیه پیامبر‌ اسلام (ص) در‌‌ همان روز و با اعلام قبلی در ۳ میلیون نسخه چاپ و منتشر شده است و طرف مذاکره ایشان، یعنی جان کری وزیر خارجه کشوری است که از انتشار این کاریکاتور موهن بیشترین حمایت رسمی و علنی را داشته است! آیا تعجب‌آور نیست که نماینده جمهوری اسلامی ایران با نماینده کشوری که اهانت به رسول‌خدا (ص) را «آزادی بیان»! و «ضروری»! دانسته است رو در‌رو بنشیند؟!»

حسین شریعتمداری، ظریف را به «ناپختگی» متهم کرده و ادامه داده است: «قدم زدن صمیمانه با جان کری در حالی که اهانت به پیامبر اعظم و انتشار ۳ میلیون کاریکاتور موهن به خبر اول دنیا تبدیل شده و آمریکا یکی از اصلیترین حامیان این اهانت بی‌شرمانه است، غیر از بی‌اعتنایی جمهوری اسلامی ایران در قبال اهانت به رسول خدا چه مفهوم و معنای دیگری می‌تواند داشته باشد؟»

مدیر مسئول کیهان نوشته است: «بر فرض برنامه‌ریزی قبلی سفر، آقای ظریف به دلایل بدیهی پیش گفته نه فقط وظیفه داشت از انجام آن در هنگامه اهانت به رسول خدا خودداری کند بلکه انتظار آن بود که با شدت و در اقدامی علنی به فرانسه و سایر کشورهای اهانت‌کننده اعتراض کند و در پی این اعتراض میز مذاکره را ترک و ادامه مذاکرات را به بعد موکول نماید.»

روزنامه کیهان در ‌‌نهایت تاکید کرده است که مذاکرات جاری هسته‌ای «به جایی نخواهد رسید.»