.
.
.

شرکت‌های نفت و گاز ایران دیگر پولی برای یارانه‌ها ندارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منصور معظمی معاون وزیر نفت ایران با انتقاد از پرداخت ماهانه بیش از سه هزار میلیارد تومان یارانه توسط وزارت نفت، گفت که شرکت‌های نفت و گاز دیگر بودجه‌ای برای پرداخت ماهانه یارانه ندارند.

به گزارش خبرگزاری مهر، منصور معظمی با اشاره به اینکه پرداخت یارانه از سوی وزارت نفت رمق آن را گرفته است، گفت: «صنعت نفت ماهانه ٣هزار و ٧۵٠ میلیارد تومان به سازمان هدفمندی یارانه‌ها پرداخت می‌کند.»

معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت با اشاره به اینکه اگر این رقم با ارز ٣ هزار تومانی محاسبه شود، صنعت نفت هم اکنون ۲. ۱ میلیارد دلار در ماه بابت یارانه‌ها پرداخت می‌کند، افزود: «هم اکنون سهم شرکت ملی پالایش و پخش از یارانه‌ها ٣ هزار میلیارد تومان و سهم شرکت ملی گاز ایران ٧۵٠ میلیارد تومان است.»

این مقام مسئول با بیان اینکه بسیاری از طرح‌های صنعت نفت هم اکنون با مشکل شدید منابع مالی به دلیل پرداخت یارانه‌ها مواجه هستند، اظهار داشت: «شرکت گاز هم اکنون برای کشیدن خط لوله مشکل دارد در حالی که باید ماهانه حجم زیادی از منابع مالی را در اختیار سازمان هدفمندی یارانه‌ها قرار دهد.»

به گفته معظمی، پرداخت یارانه مستقیم همانند سنگی است که در چاه افتاده و در آوردن آن کار سختی است.

معاون وزیر نفت از مسئولان عالی نظام خواست هر چه سریع‌تر فکری به حال این حجم عظیم یارانه‌ها که صنعت نفت باید در اختیار سازمان هدفمندی قرار دهد، بکنند.

این سخنان در حالی ایراد می‌شود که قیمت جهانی نفت در هفته‌های اخیر، با کاهش شدید، به حدود ۵۰درصد قیمت قبلی خود رسید. این مساله فشار بسیاری بر اقتصاد ایران که از تحریم‌های بین الملی رنج می‌برد، وارد کرده است.

اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها، در دولت محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری پیشین ایران آغاز شد. برپایه این طرح، یارانه‌ها از کالا‌ها حذف و به صورت نقدی در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد.

اما اجرای این طرح اقتصاد ایران را با مشکلاتی مواجه کرد به صورتی که سال گذشته نیز دولت حسن روحانی رئیس جمهوری کنونی ایران از نبود بودجه کافی برای پرداخت یارانه‌ها خبر داد.