فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • دیدار ظریف با کری و فابیوس در پاریس در چارچوب مذاکرات اتمی

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران شامگاه جمعه ۱۶ ژانویه، با لوران فابیوس و جان کری همتایان فرانسوی و آمریکایی خود در پاریس پایتخت فرانسه، دیدار و گفت‌و‌گو کرد. این دیدار در چارچوب تلاش‌های جاری به منظور کاهش اختلاف‌ها بر سر برنامه اتمی ایران صورت گرفت.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، طریف با کری حدود یک ساعت در پاریس دیدار و گفت‌و‌گو کرد. این دیدار در ادامه مذاکرات روز چهارشنبه دو وزیر امور خارجه در ژنو برگزار شد.

  پس از این دیدار، ظریف به تلویزیون رسمی ایران گفت که راه‌های از میان بردن مشکلات و شکاف‌ها، به بحث گذاشته شد.

  یک مقام مسئول در وزارت امور خارجه آمریکا هم گفت که ظریف و کری طی هفته‌های آینده، با یکدیگر دیدار و گفت‌و‌گو خواهند کرد. او اما جزئیاتی از دیدار جمعه بیان نکرد.

  رومن نادال سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه پس از دیدار ظریف و فابیوس که حدود ۴۵ دقیقه به طول انجامید گفت: «دیدار فرصتی بود تا فرانسه بار دیگر تاکید خود را برای رسیدن به توافقی که صلح آمیز بودن برنامه اتمی ایران را تضمین کند، نشان دهد.»

  قرار است روز یکشنبه نمایندگان ایران و گروه ۱+۵ به منظور تلاش برای رسیدن به توافقی جامع پیش از ۳۰ ژوئن آینده، در ژنو مذاکره کنند.

  مذاکرات ایران و ۱+۵‌ بر سر رسیدن به یک توافق جامعه پس از یک سال تلاش بدون رسیدن به این هدف نوامبر گذشته پایان یافت اما مذاکرات برای یک دوره هفت ماه تمدید شد. با این حال دو طرف سعی دارند گفت‌و‌گو‌ها را در گام اول برای رسیدن به یک توافق کلی در سه تا چهار ماه آینده به نتیجه برسانند.

  غرب که ایران را متهم به تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزار هسته‌ای می‌کند، علیه این کشور تحریم‌های سختی آغاز کرده است. در مقابل ایران بر صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود اصرار دارد.

  آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ را تشکیل می‌دهند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران