فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تصویری..پیاده روی و مذاکره ظریف و کری در خیابان‌های ژنو

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  محمد جواد ظریف و جان کری وزرای امور خارجه ایران و آمریکا، چهارشنبه ۱۴ ژانویه در حاشیه مذاکراتشان در شهر ژنو سوئیس که در چارچوب گفت‌و‌گوهای هسته‌ای گروه ۱+۵ با ایران صورت می‌گیرد، به مدت ۱۵ دقیقه در این شهر پیاده روی کردند.

  به گزارش خبرگزاری‌ها، کری و ظریف در پیاده روی خود در خیابان‌های ژنو، به گفت‌و‌گوهای خود ادامه دادند.

  پیش از آغاز جلسه با کری، ظریف در گفت‌و‌گو با خبرنگاران گفت که قرار است دو طرف درباره امکان پیشروی در مذاکرات سخن بگویند تا ببیند آیا می‌توان شکاف میان دو طرف را پر کرد یا نه.

  ظریف در پاسخ به این سوال که آیا نشست با کری پیس از نشست مفصل هفته آینده که با حضور همه نمایندگان گروه ۱+۵ صورت می‌گیرد ضروری است؟ گفت: «به نظرم مهم است. به نظرم می‌توان نشان دهد دو طرف تا چه اندازه آماده تحقق سریع پیشروی در مذاکرات هستند.»

  او افزود: «معتقدم چنانچه ما وارد گفت‌و‌گوهای جدی درباره اختلافاتمان شویم، خواهیم یافت آنچه که ما را به هم نزدیک می‌کند، بیش از چیزی است که ما را از هم دور می‌کند و جهان امن‌تر خواهد شد.»

  این دور مذاکرات میان هیئت‌های نمایندگی ایران و آمریکا، سه روزه است.

  مذاکرات ایران و ۱+۵‌ بر سر رسیدن به یک توافق جامعه پس از یک سال تلاش بدون رسیدن به این هدف پایان یافت اما مذاکرات برای یک دوره هفت ماه تمدید شد. با این حال دو طرف سعی دارند گفت‌و‌گو‌ها را در گام اول برای رسیدن به یک توافق کلی در سه تا چهار ماه آینده به نتیجه برسانند.

  غرب که ایران را متهم به تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزار هسته‌ای می‌کند، علیه این کشور تحریم‌های سختی آغاز کرده است. در مقابل ایران بر صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود اصرار دارد.

  آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ را تشکیل می‌دهند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران