.
.
.

مذاکرات سه روزه ایران و آمریکا پس از دیدار چهارشنبه ظریف و کری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران و عضو ارشد تیم مذاکرات هسته‌ای این کشور، اعلام کرد که روز چهارشنبه ۱۴ ژانویه، محمد جواد ظریف و جان کری وزرای امور خارجه ایران و آمریکا، با یکدیگر در ژنو دیدار و گفت‌و‌گو خواهند کرد و پس از آن مذاکرات هیئت‌های ایرانی و آمریکایی، به مدت سه روز ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، عباس عراقچی جمعه ۹ ژانویه درباره برنامه دیدارهای آتی دو جانبه و چند جانبه با اعضای گروه ١+ ۵ در تهران و ژنو اظهار داشت: «روز دوشنبه ٢٢ دی (۱۲ ژانویه) آقای سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه و نماینده آن کشور در مذاکرات هسته‌ای جهت مذاکرات و رایزنی‌های دوجانبه هسته‌ای به ایران سفر می‌کند. وی در این سفر همچنین با جناب آقای دکتر ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار خواهد کرد.»

عراقچی افزود: «روز چهارشنبه ٢۴ دی (۱۴ ژانویه) نیز دکتر ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان و جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به ژنو خواهند رفت تا پیش از مذاکرات دوجانبه معاونین خود با یکدیگر دیدار نموده و راهنمایی‌های لازم را به عمل آورند.»

وی ادامه داد: «متعاقبا طی روزهای ٢۵ الی ٢٧ دی (۱۵ تا ۱۷ ژانویه) هیات‌های مذاکره کننده ایرانی و آمریکایی در ژنو مذاکره دو جانبه خواهند داشت و روز ٢٨ دی (۱۸ ژانویه) نیز مذاکرات ایران و ١+۵ در سطح معاونین برگزار خواهد شد.

عراقچی افزود: «قبل و بعد از این مذاکرات، با بقیه اعضای ۱+۵ نیز به صورت دو جانبه ملاقات و مذاکره صورت خواهد گرفت.»

مذاکرات ایران و ۱+۵‌ بر سر رسیدن به یک توافق جامعه پس از یک سال تلاش بدون رسیدن به این هدف پایان یافت اما مذاکرات برای یک دوره هفت ماه تمدید شد. با این حال دو طرف سعی دارند گفت‌و‌گو‌ها را در گام اول برای رسیدن به یک توافق کلی در سه تا چهار ماه آینده به نتیجه برسانند.

غرب که ایران را متهم به تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزار هسته‌ای می‌کند، علیه این کشور تحریم‌های سختی آغاز کرده است. در مقابل ایران بر صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود اصرار دارد.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ را تشکیل می‌دهند.