.
.
.

راهپیمایی علیه سه خلیفه و اجرای مراسم «عمرکشان» در قم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جمعه گذشته ۹-۱-۲۰۱۵ در شهر قم یک راهپیمایی همراه با شعار‌های تند علیه سه خلیفه اول مسلمانان برگزار شد.

این مراسم با ممانعت ماموران انتظامی تهران از برگزاری نماز جمعه اهل سنت در پایتخت ایران همراه بود.

رسانه‌های محلی گزارش داده اند که راهپیمایان از «حامیان» صادق شیرازی٬ روحانی تندروی شیعه بوده‌اند که به مناسبت نهم ربیع با حضور در خیابان علیه سه خلیفه نخست پیامر شعار داده‌اند.

براساس این گزارش گروهی از شیعیان معتقدند حضرت عمر بن خطاب٬ خلیفه دوم پیامبر در روز نهم ربیع ‌الاول کشته شده‌ و به همین مناسبت اقدام به برپایی جشن و پایکوبی می‌کنند. این مراسم در فرهنگ عامیانه به «عمر کشان» شهرت دارد.

به گزارش سایت‌های دیگربان و کمپین حمایت از حقوق اهل سنت ایران، در تصاویری که از این راهپیمایی منتشر شده٬ گروهی لباس‌ و شال قرمز بر تن داشته و پلاکارد‌هایی در «لعن» اهل تسنن با خود حمل می‌کرده‌اند.

گزارش شده راهپیمایان قصد ورود به حرم حضرت معصومه را داشته‌اند که خادمان حرم مانع ورود آن‌ها شدند.


جریان «شیرازی» از سال‌ها پیش مقابل هفته «وحدت» اقدام به برگزاری هفته «برائت» در ایران می‌کند.

مقام‌های جمهوری اسلامی بار‌ها از عملکرد حامیان این روحانی تندرو انتقاد کرده و اعلام کرده‌اند دفتر ۱۷ شبکه ماهواره‌ای نزدیک به وی را در شهر‌های مختلف ایران پلمب کرده‌اند.

این راهپیمایی در شرایطی برگزار شده که محمدتقی مصباح یزدی در ماه‌های اخیر حملات تندی متوجه سه خلیفه نخست مسلمانان کرده و به طور تلویحی آن‌ها را «منحرف» خوانده است.

نیروهای انتظامی هیچگونه واکنشی علیه این مراسم که رهبران مطرح ایران بار‌ها آن را محکوم کرده‌اند، نشان ندادند.

آیت الله سیدعلی خامنه‌ای اهانت به خلفا و مقدسات اهل سنت را حرام اعلام کرده است اما معلوم نیست چرا نیروهای انتظامی قم به این مراسم واکنشی نشان نداده‌اند.