.
.
.

فراخوان تجمع براي ادای احترام به کشته شدگان نشریه فرانسوی در تهران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جمعی از روزنامه نگاران و نویسندگان ایرانی برای تجمع در تهران به احترام کشته شدگان حمله خونبار به نشریه فرانسوی طنز «چارلی ابدو»، فراخوان داده‌اند.

بنا بر آنچه که در فراخوان تجمع آمده و در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، این تجمع قرار است بعد از ظهر پنجشنبه ۸ ژانویه در مقابل دفتر پلمپ شده انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران، برگزار شود.

در این فراخوان آمده است: «برای پاسداشت آزادی بیان با اهدای چند شاخه گل به احترام گشته شدگان حمله تروریستی به هفته نامه چارلی ابدو گردهم خواهیم آمد.»

پیش از این، وزارت امور خارجه ایران، حمله مسلحانه به نشریه فرانسوی را محکوم کرده بود.

مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با صدور بیانیه‌ای «حمله تروریستی روز چهارشنبه در پاریس را محکوم کرد و هرگونه اقدام تروریستی علیه انسان‌های بی‌گناه را با تعالیم اسلام بیگانه دانست.»

خانم افخم «سوءاستفاده از آزادی بیان و تندروی فکری و ترور شخصیت‌های مورد احترام ادیان و ملت‌ها، توهین به ادیان الهی و ارزش‌ها و نمادهای مورد احترام این ادیان را محکوم و غیرقابل قبول دانست.»

در حمله روز چهارشنبه ۷-۱-۲۰۱۵ افراد مسلح به دفتر هفته نامه «چارلی ابدو» در پاریس دست کم ۱۲ تن کشته و شماری زخمی شدند.

براساس همین گزارش هفته نامه «چارلی ابدو» مجله‌ای جنجالی است که بار‌ها با چاپ و انتشار کارتن‌های طنزآمیز جنجال آفریده است. آخرین کاریکاتور این هفته نامه از ابوبکر البغدادی خلیفه خود خوانده داعش است.