.
.
.

خامنه‌ای: دولتی‌ها حاشیه سازی نکنند و دو دستگی به وجود نیاورند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، با تاکید بر اینکه مخالف مذاکرات با خارج بر سر مسائل هسته‌ای نیست، در عین حال گفت که دولتی‌ها باید مراقب باشند تا حاشیه سازی نکنند و دو دستگی به وجود نیاورند.

به گزارش منابع خبری ایران، ایت الله علی خامنه‌ای چهارشنبه ۷ ژانویه در دیدار با صد‌ها تن از مردم قم، با اشاره به این سخنان برخی که می‌گویند، «آرمان‌های انقلاب اسلامی محقق نشده» گفت که در صدر اسلام و زمان پیامبر نیز همه آرمان‌ها محقق نشد.

او همچنین گفت «ایجاد تفرقه و دودستگی در میان مردم، به هر عنوان و با هر توجیه، ضد منافع ملی و ضد آرمان‌ها است..»

رهبر جمهوری اسلامی ایران کمک به مسئولان و دولت را وظیفه‌ای همگانی برشمردد تاکید کرد: «دولتی‌ها هم بدانند که تنها چیزی که می‌تواند آن‌ها را به انجام وظایفشان قادر کند، تکیه بر مردم و نیروهای داخلی است.»

آیت الله خامنه‌ای، تحریم‌های اعمال شده علیه ایران را «مشکل ساز» توصیف کرد و افزود: «تحریم‌ها برای کشور مشکل ایجاد کرده اما اگر دشمن شرط برداشته شدن آن‌ها را، فلان مسئله اساسی و آرمانی از جمله دست برداشتن از اسلام و استقلال و پیشرفت علمی قرار دهد قطعاً غیرت هیچ مسئولی، قبول نمی‌کند.»

او در عین حال خاطرنشان کرد: «البته دشمن فعلاً به صراحت با آرمان‌ها کاری ندارد اما اگر عقب نشینی بشود بعداً سراغ آرمان‌ها هم می‌آید بنابراین باید با هوشیاری، هدف «پیشنهاد‌ها، حرف‌ها و اقدامات دشمن» را درک کرد.»

او مصون کردن ایران در مقابل تحریم‌ها را، «تن‌ها راه محدود کردن قدرت مانور دشمن» خواند و گفت: «معنای واقعی اقتصاد مقاومتی همین است و تحقق این مهم، وظیفه اصلی مسئولان کشور است.»

آیت الله خامنه‌ای با اشاره بر ضرورت قطع وابستگی به درآمد نفتی، افزود: «مسئولان کشور و دولت نباید به دست بیگانه چشم بدوزند و بدانند حتی یک قدم عقب نشینی، پیش روی دشمن را به دنبال می‌آورد بنابراین باید فکری اساسی کرد و با تکیه بر ملت و نیروهای داخلی به گونه‌ای عمل کرد که اگر دشمن تحریم‌ها را هم برنداشت، ضربه‌ای به پیشرفت و رونق و رفاه مردم وارد نشود.»

او ادامه داد: «باید حربه تحریم را از دست دشمن بگیرید چرا که اگر چشم به دست دشمن بدوزید تحریم‌ها همچنان باقی خواهد ماند همانگونه که امریکایی‌ها، امروز با کمال وقاحت می‌گویند اگر در قضیه هسته‌ای، ایران کوتاه هم بیاید تحریم‌ها، یکجا و همه برداشته نمی‌شود.»

رهبر جمهوری اسلامی ایران با بیان این سوال که «با این واقعیات آیا می‌شود به چنین دشمنی اعتماد کرد؟» گفت: «من با مذاکره مخالف نیستم، اما معتقدم باید دل را به نقطه‌های امید بخش حقیقی سپرد نه به نقطه‌های خیالی.»

او در ادامه به دولت هشدار داد و اظهار داشت: «مسئولان، به لطف خدا مشغول کار هستند و همه باید به دولت کمک کنند اما دولتی‌ها هم مراقب باشند حاشیه سازی نکنند و ضمن خودداری از بیان حرف‌های غیرلازم، دو دستگی بوجود نیاورند و تلاش کنند وحدت و ایمان و همت ملت را مورد استفاده صحیح قرار دهند.»

مذاکرات میان ایران و گروه ۱+۵ برای رسیدن به توافق جامع هسته‌ای در جریان است. هدف از این مذاکرات اطمینان از صلح آمیز بودن برنامه اتمی ایران و در مقابل رفع تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور است.

در این میان، کاهش شدید قیمت نفت طی هفته‌های گذشته، به شدت بر اقتصاد ایران فشار می‌آورد و آن را بحرانی کرده است.غرب ایران را به تلاش برای دستیابی به جنگ افزارهای اتمی متهم می کند. ایران در مقابل بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود اصرار دارد.
نوامبر 2013، ایران و گروه ۱+۵ توافقنامه‌ای موفقت امضا کردند که بر پایه آن، تهران بخشی ار فعالیت‌های اتمی خود را تعلیق می‌کند. در بخشی از تحریم‌های اعمال شده علیه ایران، به حال تعلیق در می‌آید.

مذاکرات ایران و ۱+۵‌ بر سر رسیدن به یک توافق جامعه پس از یک سال تلاش بدون رسیدن به این هدف پایان یافت اما مذاکرات برای یک دوره هفت ماه تمدید شد. با این حال دو طرف سعی دارند گفت‌و‌گو‌ها را در گام اول برای رسیدن به یک توافق کلی در سه تا چهار ماه آینده به نتیجه برسانند.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ را تشکیل می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم