فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تغییر سخنان اژه‌ای درباره محاکمه موسوی و کروبی در رسانه قوه قضائیه

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران، به نقل از غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی این قوه نوشت که دوشنبه ۵ ژانویه در نشست خبری خود گفت که به زودی دادگاهی برای محاکمه سران فتنه ۸۸ تشکیل شده و آن‌ها محاکمه می‌شوند و نتیجه جلسات دادگاه نیز در سطح عموم اطلاع رسانی خواهد شد.


  تنها یک ساعت پس از انتشار خبر محاکمه‌ قریب‌الوقوع «سران فتنه»، تیتر این خبر در خبرگزاری قوهٔ قضاییه، تغییر کرد.

  بنا بر این تغییر، تیتر اولیه خبر از «سران فتنه محاکمه می‌شوند» به «اگر زمینه فراهم شود سران فتنه محاکمه می‌شوند» تغییر کرد.


  اصولگرایان ایران به اعتراض‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ شمسی (۲۰۰۹ میلادی) ایران، «فتنه» و به رهبران معترضان، «سران فتنه» می‌گویند.

  منظور از «سران فتنه» میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ ایران است. آن‌ها نزدیک به دو سال است که در حبس خانگی به سر می‌برند.

  پس از انتخابات سال ۲۰۰۹، اصلاح طلبان که می‌گفتند تقلب گسترده و سازماندهی شده روی داده، دست به اعتراض زدند. حاصل این سرکوب این اعتراض‌ها توسط نیروهای امنیتی و انتظامی، ده‌ها کشته در خیابان‌ها و بازداشتگاه‌ها و صد‌ها زندانی بود.

  اخیرا میرحسین موسوی در پیامی، آمادگی خود و همسرش زهرا رهنورد را که به همراه او در حبس خانگی است، برای محاکمه در دادگاهی علنی اعلام کرده است. مهدی کروبی نیز پیش از آن گفته بود آماده محاکمه است.

  در روزهای اخیر صادق لاریجانی، رییس قوه‌ قضاییه جمهوری اسلامی ایران گفته بود که شرایط اگر مهیا شود و تغییراتی در مصوبه شورای امنیت ملی لحاظ شود، شرایط برای محاکمه‌ این افراد می‌تواند مهیا شود.

  اصولگرایان می‌گویند که حبس خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی، برپایه مصوبه شورای عالی امنیت ملی ایران صورت گرفته است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران