فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • روحانی: یکبار هم شده در مسایل مهم از مردم «همه پرسی» کنیم

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، روز یکشنبه ۴ دسامبر خواستار انجام «همه پرسی» در مسایل مهم اقتصادی، سیاسی و اجتماعی این کشور شد.

  به گزارش خبرگزاری ایرنا، روحانی در مراسم افتتاح «کنفرانس اقتصاد ایران» گفت که در قانون اساسی مراجعه به آراء عمومی مردم در مسایل مهم مجاز شناخته شده است.

  روحانی گفت: «یکبار هم که شده یک مساله بسیار مهم که برای همه ما اهمیت دارد و در زندگی ما تاثیرگذار است از مردم مستقیم بپرسیم.»

  با وجود آنکه روحانی در سخنان خود بطور مشخص نگفت که منظور از مسایل مهم کدام است، اما در ادامه سخنان خود به مذاکرات اتمی ایران با قدرتهای جهانی اشاره و از مخالفان داخلی خود انتقاد کرد.

  او در باره مذاکرات اتمی ایران با گروه ۵+۱ گفت: «ما می‌گوییم کشور با انزوا نمی‌تواند رشد مستمر داشته باشد و معنای آن این نیست که دست از اصول و آرمان‌هایمان برداریم.»

  روحانی در سخنان خود خواستار پایان دادن به انحصار بعضی از نهادهای دولتی بر امور اقتصاد کشور شد، و بدون ذکر نام این نهاد‌ها گفت هرکه «فعالیت اقتصادی» می‌کنند باید مالیات بپردازند.

  نهادهای وابسته به رهبری و سپاه، بزرگ‌ترین نهادهای نظامی-دولتی در ایران هستند که فعالیتهای عظیم اقتصادی دارند، و بیشترین سهم از بودجه ایران را بخود اختصاص می‌دهند، اما این نهاد‌ها از نظارتهای دولتی مستثنی هستند و به دولت مالیات نمی‌پردازند.

  روحانی پیش از این نیز با بیان اینکه «وقتی تفنگ، پول و رسانه» در اختیار یک نهاد باشد باعث فساد می‌گردد، خواستار شفافیت و فسادزدایی از موسسات دولتی ایران شده بود.

  دولت ایران بخاطر کاهش قیمت نفت و تحریم‌های بین المللی در تامین منابع مالی لازم برای بودجه سال آینده کشور با مشکل روبروست. بعد از گذشت بیش از یکماه از تحویل لایحه بودجه به مجلس ایران، هنوز نمایندگان و دولت نتوانسته‌اند بر سر قیمت نفت در این لایحه به توافق برسند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران