.
.
.

ایران توافق هسته‌ای با آمریکا را تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران می‌گوید هیچ گونه توافقی در هیچ یک از موضوعات مورد مذاکره هسته‌ای هنوز صورت نگرفته است.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا به نقل از «مرضیه افخم» سخنگوی وزارت امورخارجه ایران روز شنبه ۳-۱-۲۰۱۵ نوشت: «این گونه فضا سازی‌های رسانه‌ای با اغراض خاص سیاسی صورت می‌گیرد و هدف اصلی آن تخریب فضای مذاکرات و پیچیده‌تر کردن حل و فصل موضوعات است.»

شامگاه جمعه ۲-۱-۲۰۱۵ خبرگزاری‌های بین المللی آسوشیتدپرس و رویترز گزارش داده بودند که جمهوری اسلامی ایران و آمریکا به توافقی اولیه دست یافته‌اند که واشینگتن امیدوار است از توانایی تهران در ساخت جنگ افزارهای اتمی بکاهد. برپایه این توافق، ایران مقادیر بسیاری از مواد هسته‌ای خود را که برای ساخت جنگ افزارهای اتمی کاربرد دارد، به روسیه منتقل می‌کند.

خبرگزاری رویترز نیز شامگاه جمعه گزارش داد: «منابع دیپلماتیک می‌گویند که ایران و آمریکا در مذاکرات ماه دسامبر گذشته خود، برای نخستین بار بر سر مسائلی توافق کردند که می‌تواند چارچوب توافقنامه احتمالی نهایی هسته‌ای میان تهران و گروه ۱+۵ را تشکیل دهد».

دیپلمات‌ها در عین حال می‌گویند که همچنان بر اختلاف‌ها میان ایران و شش قدرت جهان در مذاکراتی که قرار است ۱۵ ژانویه جاری در ژنو آغاز شود، سایه افکنده است. از این رو با توجه به وجود شکاف‌های بسیار، سخن گفتن از دستیابی حتمی به توافق نهایی، هنوز زود هنگام است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس جمعه شب گزارش داده بود که ایران و گروه ۱+ ۵ برای نخستین بار توانسته‌اند سندی را تدوین کنند که در آن، جزییاتی از توافق نهایی هسته‌ای گنجانده شده است.

این خبرگزاری به نقل از دو دیپلمات آگاه ادعا کره بود: «مذاکره کنندگان دو طرف در جریان نشست‌های برگزارشده در ماه دسامبر (۲۶ آذر) با تدوین این سند برای نخستین بار موفق شده‌اند هم محدوده‌های توافق نهایی را تعیین کنند و هم اختلاف نظرهای موجود برای حل مسایل باقیمانده را به طور مکتوب، مشخص سازند.»

این خبرگزاری آمریکایی افزوده بود: «دیپلمات‌ها اگرچه می‌گویند برخی اختلاف‌ها همچنان در نشست پیش روی ایران و ۱+۵ در ماه ژانویه به قوت خود باقی خواهد ماند، اما اعتقاد دارند این توافق تازه، دستاورد خوبی به شمار می‌رود زیرا در مذاکرات گذشته، حتی توافق بر سر فهرستی از گام‌ها و اقدامات عملی آتی نیز دشوار بود.»

براساس خبر آسوشیتدپرس، اختلافات دو طرف در نشست‌های قبلی به قدری شدید بود که چنین دستاوردی را غیرممکن نشان می‌داد.

این خبرگزاری افزوده بود: «مناقشه اصلی دو طرف بر سر میزان اورانیوم غنی شده‌ای است که هم می‌تواند سوخت راکتور‌ها را تامین کند و هم ماده اولیه ساخت تسلیحات اتمی باشد.»

به گزارش آسوشیتدپرس، با وجود اینکه ایران مدت‌ها است تاکید دارد قصد ساخت سلاح اتمی را ندارد اما آمریکا به دنبال آن است که تهران را وادار به ارسال بخش اعظم اورانیوم خود به خارج کند.

در این راستا، منابع مطلع این خبرگزاری که نام آن‌ها فاش نشده است، ادعا کرده‌اند تهران و واشنگتن به توافقی رسیده‌اند که مطابق آن، قرار است بیشتر مواد هسته‌ای ایران که قابل استفاده در ساخت سلاح اتمی باشد، به روسیه انتقال یابد.

بنا به گزارش آسوشیتدپرس، دیپلمات‌ها گفته‌اند که دو طرف گفت‌و‌گو، همچنان سرگرم چانه زنی و بحث بر سر میزان دقیق خروج اورانیوم غنی شده از خاک ایران هستند.

تاکنون ۱۱ دور از مذاکرات جامع هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ متشکل از کشورهای امریکا، آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین در شهرهای ژنو، وین، مسقط و نیویورک برگزار شده است.

طرف‌های مذاکره اگر چه تاکنون نتوانسته‌اند به توافق نهایی دست یابند، اما برای دستیابی به راه حل دائمی، این مذاکرات را تا ژوییه - تیر- آینده تمدید کرده‌اند.

ایالات متحده آمریکا هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده است.