.
.
.

توافق اولیه تهران و واشینگتن برای انتقال مواد اتمی ایران به روسیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جمهوری اسلامی ایران و آمریکا به توافقی اولیه دست یافته‌اند که واشینگتن امیدوار است از توانایی تهران در ساخت جنگ افزارهای اتمی بکاهد. برپایه این توافق، ایران مقادیر بسیاری از مواد هسته‌ای خود را که برای ساخت جنگ افزارهای اتمی کاربرد دارد، به روسیه منتقل می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، منابع دیپلماتیک می‌گویند که ایران و آمریکا در مذاکرات ماه دسامبر گذشته خود، برای نخستین بار بر سر مسائلی توافق کردند که می‌تواند چارچوب توافقنامه احتمالی نهایی هسته‌ای میان تهران و گروه ۱+۵ را تشکیل دهد.

دیپلمات‌ها در عین حال می‌گویند که همچنان بر اختلاف‌ها میان ایران و شش قدرت جهان در مذاکراتی که قرار است ۱۵ ژانویه جاری در ژنو آغاز شود، سایه افکنده است. از این رو با توجه به وجود شکاف‌های بسیار، سخن گفتن از دستیابی حتمی به توافق نهایی، هنوز زود هنگام است.

ایران تلاش برای دستیابی به جنگ افزارهای هسته‌ای را رد می‌کند. اما با آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان مذاکره می‌کند تا تحریم‌های سختی که به خاطر برنامه هسته‌ای علیه‌اش تحمیل شده است را، پایان دهد. تا کنون به دلیل اختلاف‌ها، دو بار زمان مذاکرات تمدید شده است.

تنش اصلی بر سر غنی سازی اورانیوم است که می‌توان از آن برای ساخت بمب اتم استفاده کرد. در تلاش برای کاهش توان ایران در ساخت بمب اتم، ایالات متحده پیشنهاد داده تهران بیشترین مقدار از ذخیره اورانیوم غنی سازی شده خود را از کشور خارج کند؛ پیشنهادی که ایران از مدت‌ها پیش در برابر آن مقاومت می‌کرد.

دیپلمات‌هایی از دو طرف می‌گویند که همچنن اختلاف‌ها بر سر میزان اورانیوم غنی شده‌ای که باید از ایران خارج شود، همچنان پابرجا است. ایران دارای اورانیم کافی برای ساخت چند بمب اتم است و واشنگتن می‌خواهد میزان این اورانیوم را بکاهد.

یک دیپلمات که خواسته نامش فاش نشود گفته است که اخیرا ایران و آمریکا بر سر فهرستی برای خارج کردن بسیاری از مواد هسته‌ای از ایران، به توافق رسیده‌اند.

حجم غنی سازی اورانیوم با در صد غلظت پایین، از جمله مواردی است که دو طرف باید همچنان بر سر آن توافق کنند. آمریکا می‌گوید که باید سانترفیوژهای ایران که اورانیوم را غنی سازی می‌کنند، به نصف عدد کنونی یعنی به حدود ۴۵۰۰ سانترفیوژ برسد و در صورت نصب سانترفیوژهای پیشرفته، این شمار کمتر هم بشود. اما ایران می‌گوید آماده است تنها ۲۰درصد از شمار سانترفیوژهای خود را بکاهد و آن‌ها را به حدود ۸هزار عدد برساند.

فعالیت نیروگاه اتمی زیر زمینی فوردو و راکتور آب سنگین اراک، از جمله موارد دیگری است که باید ایران و گروه ۱+۵ بر سر آن‌ها به توافق برسند. شش قدرت جهانی می‌خواهند که نیروگاه فوردو، کاربردی غیر از غنی سازی اورانیوم داشته باشد زیرا معتقد هستند این نیروگاه در برابر هرگونه حمله نظامی، مقاوم است. این کشور‌ها همچنین می‌خواهند راکتور آب سنگین اراک موادی غیر از پلوتونیم که برای ساخت جنگ افزار اتمی کاربرد دارد، تولید کند.

آمریکا و ایران تا کنون در برابر این خبر واکنش نشان نداده‌اند.