.
.
.

مطهری: اصولگرایان برای حفظ قدرت هر کاری می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی مطهری نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی ایران، اصولگرایان این کشور را متهم کرده که گاهی برای حفط قدرت، از هر وسیله و ابزاری استفاده می‌کنند.

مطهری در مصاحبه با روزنامه «مردم امروز» در پاسخ به سوالی درباره تغییر مواضعش و اینکه بر خلاف نفوذ گذشته‌اش در میان اصولگرایان، اکنون در میان جریان‌های اعتدالی و اصلاح طلب جایگاه دارد، گفت: «من بعد از ورود به مجلس در دوره هشتم احساس کردم که رفتار اصولگرایان براساس اصول و مبانی فکری اعلام شده نیست، گاهی تعصب گروهی دارند و پا روی حق می‌گذارند، گاهی عقل خود را تعطیل کرده‌اند و گوش به منابع نزدیک به رهبری سپرده‌اند که از آنجا چه ندایی می‌رسد در حالی که قانون اساسی و آیین‌نامه داخلی مجلس تکلیف آن‌ها را مشخص کرده است، گاهی به بهانه حفظ نظام از کنار پایمال شدن حقوق مردم می‌گذرند و یا برای حفظ قدرت از هر وسیله و ابزاری استفاده می‌کنند.»

او ادامه داد: «در مقابل تخلفات آشکار آقای احمدی‌نژاد سکوت می‌کردند با این توجیه که اگر انتقاد کنیم به نفع اصلاح‌طلبان تمام می‌شود که بعد‌ها کلمه فتنه‌گران هم اضافه شد، یا می‌گفتند چون رهبری از این دولت حمایت کرده است باید سکوت کنیم. دیدم این اصول‌گرایی نیست و اصول‌گرایی تبدیل به تملق و چاپلوسی و توجیه وضع موجود شده است و اساساً برداشت اکثر آن‌ها از اصولی مانند ولایت‌فقیه و‌ آزادی بیان و حفظ نظام، درست نیست. لذا من حرف خودم را می‌زدم که گاهی موجب آزردگی آن‌ها و رضایت طرف مقابل می‌شد. امروز هم وضع به همین صورت است و اصول‌گرایان عبرت کاملی از آن دوره هشت ساله نگرفته‌اند مگر چند تن از افراد با ذکاوت و عاقل‌تر آن‌ها.»

نظراتم درباره حوادث ۸۸ خلاف نظر رهبری است

مطهری در بخش دیگری از مصاحبه خود درباره حملاتی که از سوی اصولگرایان به او صورت می‌گیرد گفت: «من چون نظراتم درباره حوادث سال ۸۸ و مسئله حصر خانگی را به صراحت بیان می‌کنم خوشایند آن‌ها نیست و فکر می‌کنند خلاف نظر مقام رهبری است و نباید گفته شود، ‌در حالی که خود رهبر انقلاب تأکید کرده‌اند که هرکس نظر خود را بگوید و این طور نباشد که همه نظرات من را تکرار کنند.»
اشاره مطهری به نا‌آرامی‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ شمسی است. در آن هنگام اصلاح طلبان که می‌گفتند در انتخابات تقلب گسترده و سازماندهی شده روی داده، دست به اعتراض زدند. حاصل سرکوب اعتراض‌ها ده‌ها کشته در خیابان‌ها و بازداشتگاه‌ها و صد‌ها زندانی بود. میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد معترض به نتایج انتخابات، نزدیک چهار سال است که در حبس خانگی به سر می‌برند.

او درباره وظیفه نمایندگی مجلس نیز گفت: «در سمت نمایندگی مجلس به خوبی می‌توان از حقوق مردم دفاع کرد به شرط آنکه خط قرمزهای مصنوعی کنار برود. مثلا من درباره مسئله حصر خانگی و حادثه بند ۳۵۰ زندان اوین از وزیر دادگستری سؤال کرده‌ام و سؤال به صحن آمده است اما آن را در دستور قرار نمی‌دهند.»

روحانی در ماجرای رفع حصر کوتاهی کرد

علی مطهری به مساله حصر موسوی و کروبی نیز پرداخت و گفت: «درست است که دولت به تنهایی نمی‌تواند در حل این پرونده کارآمد باشد ولی بخش زیادی از مسئولیت این پرونده بر دوش دولت است و دولت اختیارات زیادی دارد. اولاً رئیس جمهور رئیس شورای عالی امنیت ملی است که این شورا دستور حصر داده و البته دستور آن فقط تا پایان آشوبهای خیابانی نافذ بوده است و ادامه حصر نیاز به حکم قضایی داشته است.»

او ادامه داد: «ثانیاً رئیس جمهور طبق اصل ۱۱۳ قانون اساسی مسئول اجرای قانون اساسی است و این حصر اصول متعدد قانون اساسی را نقض کرده است. در واقع در این زمینه آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور کوتاهی کرده است. به نظر من رئیس‌جمهور و قوه قضائیه با هم می‌توانند این موضوع را حل کنند و نباید مسئله را به رهبری حواله داد. ورود ولی‌فقیه باید فقط در مسائل حیاتی برای اسلام باشد.»