.
.
.

رهبر دینی صابئی‌های مندائی جهان در اهواز درگذشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پیکر گنزبرا «جبار طاووس کحیلی» رهبر مندائیان جهان صبح روز دوشنبه ۲۹ دسامبر در زادگاهش در شهر اهواز تشییع شد.

جبار کحیلی که رهبر مندائیان ایران، عراق وسایر مناطقی که مندائیان در آن‌ها زندگی می‌کنند به شمار می‌رود، پس از نیم قرن رهبری این طایفه دینی به دلیل کهولت سن در محل سکونتش درگذشت.

صابئی‌های مندایی که به زبان آرامى سخن می‌گویند، پیروان حضرت یحیی بن زکریا هستند و نامشان به عنوان یک دین آسمانی، سه بار در قرآن کریم آمده است. علیرغم آن، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران این دیانت را به عنوان یک دین آسمانی به رسمیت نمی‌شناسد.

تعداد زیادى از مندائیان در نتیجه فشارهایی که دولت هاى عراق وایران به پیروان این آئین کهن وارد می‌‌کنند وخصوصا پس از سرنگونی دولت صدام حسین رئیس جمهوری اسبق عراق، ناچار به مهاجرت به نقاط مختلف جهان و به ویژه استرالیا شدند.

جابر احمد نویسنده وپژوهشگر عرب اهوازى در امور صابئین مندائى در تماس با العربیه. نت گفت: «علیرغم آنکه پیروان این دین الهی در ایران بیش از ۷۰ هزار نفر است، قانون اساسی ایران، این دین را به رسمیت نمی‌شناسد. ماده ۱۳ قانون اساسی ایران زردشتیان، یهودیان و مسیحیان را به رسمیت شناخته و حقوق آنان را تضمین می‌کند.»

جابر احمد افزود: «عوامل سیاسی در به رسمیت نشناختن صابئی‌ها مندایی نقش ویژه‌ای داشته‌اند. همگونی اجتماعی وفرهنگى صابئین با جامعه عرب اهواز از مهم‎‌ترین عوامل این تبعیض است. لذا آنان علاوه بر تبعیض‌ دینی، از تبعیض‌های قومی نیز رنج می‌برند. در نتیجه حقوق مندائیان در قانون وجامعه پایمال شده و صابئی‌ستیزی بر علیه آنان ترویج می‌شود. مجموع این عوامل بسیاری از آنان را ناچار به مهاجرت کرد.»

جایگاه گنزابرا

این جایگاه بالا‌ترین درجه دینى در این دین آسمانی است. برای رسیدن به جایگاه گنزابرا، تسلط واحاطه به متون دینی مندایی و طی کردن سایر جایگاه‌های دینی من‌ جمله «اشکنده» و «ترمیذه» و همچنین انجام مراسم طهارت ویژه‌ای که در زبان آرامی «مشخ دخیه» نامیده می‌شود، ضروری است.

خاک‌سپاری طبق آئیین مندائیان

مندائیان که در طول تاریخ به دلیل ارتباط ناگسستنی دینشان باطهارت در آب‌های روان، در کناره رود‌ها می‌زیسته‌اند، بر این باورند که ارواح پس از مرگ از عالم ماده به عالم نور منتقل می‌شوند.

براساس اعتقادات مندائیان، در زمان احتضار، بستگان فرد در مراسمی باشکوه لباس مخصوصی که «قماشی» نامیده می‌شود را بر تن او می‌پوشاند تا با آن‌ها راهی عالم نور شود. قماشی معادل کفن در نزد مسلمانان است.

جبار کحیلی در حالی با لباس سفید قماشی را به تن داشت، در حضور مندائیان ومسلمانان اهوازی، در قبرستان صابئین مندایی اهواز به خاک سپرده شد. پس از خاک‎سپاری دعاهای به زبان آرامی از کتاب «گنزاربا»، کتاب مقدس مندائیان بر مزار او خوانده شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم