.
.
.

ایران: تحریم‌های اخیر نقص صریح حسن نیت آمریکا است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، تحریم‌های اخیر آمریکا علیه تهران را «نقض صریح اصل حسن نیت آمریکا» توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، افخم در نست خبری چهارشنبه ۳۱ دسامبر خود با بیان اینکه تحریم اخیر آمریکا را تقبیح می‌کنیم، گفت: «چنین حرکتی نقض صریح اصل حسن نیت آمریکاست و اهداف آمریکا را زیر سوال می‌برد.»

وی افزود: «این تحریم ماهیت کاملا سیاسی و تبلیغاتی دارد و با توجه به سیاست داخلی آمریکا اتخاذ شده است.»

افخم تاکید کرد: «این گونه تحریم‌ها هیچ تاثیری بر اراده دولت ایران در قبال اجرای وظایف حاکمیتی‌اش در برابر ملت ایران ندارد و ما به تلاش‌هایمان برای تامین نیاز‌هایمان ادامه می‌دهیم.»

ایالات متحده آمریکا روز سه شنبه نام ۹ شخص و شرکت متهم به دست داشتن در دور زدن تحریم‌های اعمال شده علیه ایران را به فهرست تحریم‌های خود افزود.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که پنج شخصی که به فهرست تحریم‌ها افزوده شده‌اند، متهم هستند که با ارائه کمک «مادی، مالی یا تکنولوژی»، امکان خرید اوراق قرضه از خزانه داری آمریکا به سود دولت ایران را فراهم کرده‌اند؛ اقدامی که نقض کننده تحریم‌های بین المللی جاری است است.

این تحریم‌ها در حالی اعمال می‌شود که ایران و گروه ۱+۵ در حال مذاکره برای رسیدن به توافق جامعه هسته‌ای هستند.

دیوید کوهن معاون زیر امور خارجه آمریکا در امور مبارزه با تروریسم گفت: «تحریم‌های جدید مرتبط با پرونده هسته‌ای را تایید نمی‌کنیم آن هم در حالی که مذاکرات جاری است. سخنان و رفتارهای ما در ادامه اجرای تحریم‌های موجود، واضح است.»

نوامبر گذشته، ایران و گروه ۱+۵ توافقنامه‌ای موفقت امضا کردند که بر پایه آن، تهران بخشی ار فعالیت‌های اتمی خود را تعلیق می‌کند. در بخشی از تحریم‌های اعمال شده علیه ایران، به حال تعلیق در می‌آید.

مذاکرات ایران و ۱+۵‌ بر سر رسیدن به یک توافق جامعه پس از یک سال تلاش بدون رسیدن به این هدف پایان یافت اما مذاکرات برای یک دوره هفت ماه تمدید شد. با این حال دو طرف سعی دارند گفت‌و‌گو‌ها را در گام اول برای رسیدن به یک توافق کلی در سه تا چهار ماه آینده به نتیجه برسانند.

غرب که ایران را متهم به تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزار هسته‌ای می‌کند، علیه این کشور تحریم‌های سختی آغاز کرده است. در مقابل ایران بر صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود اصرار دارد.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ را تشکیل می‌دهند.