.
.
.

انتقاد خامنه‌ای از پلیس آمریکا به دلیل برخورد با معترضان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، از پلیس آمریکا و تعاملش با تظاهراتی که در حمایت از سیاه پوستان برگزار شد، انتقاد کرد.

رهبر جمهوری اسلامی ایران در پیامی که توسط حساب کاربری خود در شبکه توئیتر منتشر کرد، نوشت: «انتظار می‌رود که پیروان عیسی رهرو راه او در مبارزه با مستبدان و حمایت از مظلومان باشند.»

آیت الله خامنه‌ای همچنین حوادث نیویورک و میسوری را به تنش دایر در خاورمیانه تشبیه کرد.

شایان ذکر است که رهبر ایران در این پیام خود، از هشتگ BlackLivesMatter# که آن را حامیان اریک گارنر به کار می‌برند.

اریک گارنر آمریکایی آفریقایی الاصل است که در پی گرفتن یقه‌اش توسط یک پلیس، خفه شد و جان سپرد.

در روزهای اخیر اعتراض‌هایی که در مناطق مختلفی از آمریکا برگزار شد، در پی مداخله نیروهای پلیس، به خشونت کشیه شد. این تظاهرات در پی قتل دو شهروند سیاه پوست در ایالت‌های نیویورک و میسوری برگزار شد.

از زمانی که دادگاه، حکم به تبرئه افسر پلیس سفیدپوستی داد که در مرگ یک شهروند سیاه‌پوست در نیویورک نقش داشت، معترضان در نیویورک و دیگر شهرهای آمریکا نیز به‌طور متوالی و روزانه تجمعات اعتراض‌آمیزی برگزار کرده‌اند.

مرگ اریک گاردنر در نیویورک و مایکل براون، نوجوان سیاه‌پوست غیرمسلح در شهر فرگوسن ایالت میسوری به دست پلیس آمریکا بار دیگر روابط آمریکایی‌های سیاه‌پوست با پلیس این کشور را مورد توجه قرار داده و باعث طرح دوباره مناقشه‌ای قدیمی درباره برخوردهای نژادی در آمریکا شده است.

دادگاه آمریکا در رابطه با مرگ مایکل براون نیز تصمیم گرفته است که علیه پلیسی که در آن نقش داشته است، اعلام جرم نکند که این تصمیم به دو شب شورش در حومه سنت‌لوئیس از ایالت می‌سوری انجامید تا جایی که نیروهای نظامی گارد ملی ایالات متحده عازم آن منطقه شدند.