.
.
.

شیرین عبادی: داعش نه با بمب که با کتاب از بین می رود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شیرین عبادی، برندۀ جایزۀ نوبل صلح، که برای شرکت در چهاردهمین نشست برندگان جایزۀ نوبل صلح به شهر رُم سفر کرده، در مصاحبه ای اختصاصی با خبرگزاری فرانسه گفت که راه حل مسئلۀ دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش در عراق و سوریه نظامی نیست و اینکه برای ریشه کن کردن این گروه نیروهای بین المللی به رهبری آمریکا باید به جای بمب بر سر آنها کتاب بریزند.

شیرین عبادی با اشاره به بمباران مواضع طالبان افغانستان طی سال های گذشته گفته است که بمباران و عملیات نظامی به از میان رفتن طالبان منجر نشد و همین در مورد گروه موسوم به داعش هم صادق است.

شیرین عبادی در توضیح نظرش گفته است که گروه داعش تنها یک گروه تروریستی نیست، بلکه در عین حال معرف یک ایدئولوژی است. به گمان شیرین عبادی باید با ریشه های این ایدئولوژی جنگید که از نظر او عبارتند از "بیسوادی و فقدان عدالت اجتماعی". وی افزوده است که تنها با ساختن مدرسه و از طریق کتاب می توان ایدئولوژی بنیادگرای "دولت اسلامی" را ریشه کن کرد.

شیرین عبادی در مصاحبه اش همچنین به اوضاع کنونی ایران اشاره کرده و گفته است که متأسفانه هیچ بهبودی در اوضاع عمومی کشور بعد از روی کار آمدن حسن روحانی روی نداده و در برخی زمینه ها به ویژه در زمینۀ شمار اعدام ها وضعیت بمراتب بدتر از گذشته شده است.