.
.
.

اعتراض به برگزاری مراسم لعن خلفا توسط زائران ایرانی در کربلا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فارس حران شاعر شیعه عراقی و رئیس انجمن شعرا و ادبای شهر نجف، نسبت به برگزاری مراسم لعن خلفای مسلمان در شهر کربلا توسط گروهی از زائران ایرانی، اعتراض کرد.

فارس حران در صفحه رسمی فیس بوک خود نوشته است که شاعری از یک خانواده مسلمان شیعه است که هم اکنون در شهر نجف سکونت دارد.

شهر نجف یکی از مهمترین شهرهای مذهبی و مقدس برای شیعیان است که در آن پیشوای اول شیعیان به خاک سپرده شده است.

در ادامه نوشته یوسف حران آمده است: «اقدام گروهی از زائران ایرانی در برگزاری مراسم دشنام و توهین به نمادهای دینی که میلیون ها عراقی به آن ها اعتقاد دارند در سرزمین کربلای عزیز را به شدت محکوم می کنم.»

او افزوده است: «به عنوان شهروندی که برای کشورش از ادامه این سریال خونین فرقه گرایی نگران است، از مدیریت شهر کربلا می خواهم تحقیقی فوری با این افراد آغاز کنند و اقدام های قانون را علیهشان انجام دهد.»

او با بیان این که چنین افرادی «همزیستی میان بخش های جامعه» را در عراق بر هم می ریزند، از «فرهیختگان در نجف و کربلا و نخبه های فرهنگی، دینی و آکادمیک» عراق خواسته است که در برابر «این رفتارهای زشت» صدای اعتراض خود را بلند کنند.

فارس حران با بیان این که برای مردم و تمدن ایران، احترام بزرگی قائل است و اطمینان به این که، فرادی که آن مراسم را در کربلا برگزار کردند، نماینده عمق تفکر مردم ایران نیستند، این سوال را مطرح کرده که «آیا زمین ایران برای چنین رفتارهایی به تنگ آمده که اکنون با ظرفی خونین به دیگر مناطق صادر می شود!؟»

پس از این نوشته بود که بسیاری از شیعیان در عراق، در شبکه های اجتماعی، اعتراض فارس حران را تکرار کردند.

امسال صدها هزار ایرانی برای شرکت در مراسم اربعین حسینی، به شهر کربلا رفته اند. تبلیغات بسیاری نیز در ایران به منظور دعوت از زائران برای شرکت در این مراسم صورت گرفت. در همین روزها، روادید میان ایران و عراق حذف شد و اینگونه، ورود شهروندانی ایرانی به خاک عراق، آسانتر از گذشته شد.

این در حالی است که در دیگر مناطق شیعه نشین عراق و دیگر کشورها نیز، تبلیغات گسترده ای برای حضور زائران شیعه در مراسم اربعین صورت گرفته است.

این اقدام ها در حالی روی می دهد که تنش های فرقه ای در عراق بالا گرفته است. سنی ها دولت سابق عراق به ریاست نوری مالکی را، به اجرای سیاست های فرقه گرایانه متهم می کردند؛ سیاست هایی که راه را برای تصرف مناطق وسیعی از عراق توسط گروه تندوری دولت اسلامی موسوم به داعش هموار کرد.

گروه داعش نیز شعارهای تندر فرقه گرایانه سر می دهد و اقدام به سر بریدن صدها شیعه کرده است. این گروه همچنین شیعیان را تهدید می کند و از پیش رو بودن جنگی در کربلا سخن می گوید.

به نظر می رسد آن چه در عراق در حال روی دادن است، تنها می تواند به افزایش تنش های مذهبی در عراق منتهی می شود.