فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • وزیر نفت ایران: هیچ مبادله نفت-کالا با مسکو نداریم

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، روز چهارشنبه 10 دسامبر توافق بین تهران و مسکو برای مبادله تهاتری کالا در مقابل نفت را تکذیب کرد.

  الکسی اولیوکایف، وزیر اقتصاد روسیه روز 30 نوامبر ابراز امیدواری کرده بود که هرچه زودتر دو کشور برای عرضه غلات و تجهییزات به ایران در مقابل نفت به توافق برسند، اما زنگنه به خبرگزاری مهر گفت که چنین برنامه ای در دستور کار نیست.

  زنگنه گفت: "فکر تهاتر نفت ایران در مقابل کالاهای روسی واقعیت ندارد، و چنین توافقی بین دوکشور هرگز صورت نگرفته است."

  او افزود: "ایران و روسیه بر سر همکاریهای دوجانبه در زمینه صنعت نفت و گاز، و بهره گیری از فن آوری شرکتهای روسی در این زمینه با یکدیگر توافق کرده اند."

  مقامات روسی و ایرانی در ژانویه گذشته به خبرگزاری رویترز گفته بودند که دو طرف مشغول مذاکره برای عقد یک قرارداد تهاتری 20 میلیارد دلاری هستند. بر اساس این قرارداد روسیه قرار بود روزانه 500 هزار بشکه نفت از ایران در مقابل کالاهای ارسالی به این کشور دریافت کند.

  چنین قراردادی در صورت اجرایی شدن می توانست صادرات نفتی ایران را به میزان قابل توجهی افزایش دهد، و اقتصاد روسیه را از حالت رکود خارج کند. تحریمهای اقتصادی ایران باعث کاهش شدید صادرات نفتی این کشور شده است.

  ایالات متحده آمریکا به روسیه هشدار داده بود که قرارداد تهاتری با ایران با روح مذاکرات اتمی با این کشور در تضاد است و می تواند باعث تضعیف تحریمهای بین المللی شود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران