فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آژانس خواستار بودجه بیشتر برای ادامه نظارت بر فعالیت اتمی ایران شد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه 11 دسامبر خواستار بودجه بیشتر به مقدار 4.6 میلیون یورو (5.7 میلیون دلار) به منظور تامین هزینه های نظارت بر اجرای توافق موفقت هسته ای شش قدرت جهان با جمهوری اسلامی ایران شد.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، اتحادیه اروپا که سه تن از اعضایش در مذاکرات هسته ای با ایران شرکت دارند، اعلام کرد آماده است «تامین نیازهای لازم برای ادامه نظارت بر توافق هسته ای با تهران را بررسی کند.»

  ایران و گروه 1+5 ماه گذشته نتوانستند بر پایه ضرب الاجل تعیین شده، به توافقی دائم بر سر برنامه اتمی ایران دست یابند تا به تنش 12 ساله هسته ای پایان دهند. از این رو تصمیم گرفتند مدت زمان مذاکرات را هفت ماه تمدید کنند.

  ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، گروه 1+5 را تشکیل می دهند.

  برپایه نتایج مذاکرات ماه گذشته که در وین برگزار شد، توافق موقت هسته ای که سال گذشته در ژنو منعقد شد، برقرار خواهد بود. آژانس بین المللی انرژی اتمی هم ماموریت دارد تا بر پایبندی تهران به تعهداتش برپایه این توافق، نظارت کند. در ژنو مقرر شد تا در مقابل تعلیق بخشی از فعالیت های اتمی ایران، تحریم های بین المللی اعمال شده علیه این کشور، کاهش یابد.

  یوکیا آمانو در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی که از 35 کشور تشکیل شده است، از این کشورها خواست به طور داوطلبانه در تامین هزینه ادامه نظارت بر برنامه هسته ای ایران، سهیم شوند.

  ایران اتهام های غرب مبنی بر تلاش برای دستیابی به جنگ افزارهای اتمی را رد می کند. اما عدم پذیرش کاهش غنی سازی اورانیوم باعث شد تا در معرض تحریم های بین المللی قرار گیرد.

  پس از توافق موقت ژنو، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی، هر روز از دو نیروگاه هسته ای نطنز و فوردو در ایران، بازدید می کنند. این در حالی است که پیش از توافق، بازدید از این دو سایت هسته ای، تقریبا هر هفته یک بار صورت می گرفت. آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین ابزارآلاتی ویژه برای نظارت بیشتر بر برنامه هسته ای ایران خریداری کرد.

  آمانو در نشست شورای حکام آژانس گفت که حجم فعالیت بازرسان بسیار بیشتر شده و آن ها مجبورند حتی در روزهای تعطیلی تحویل سال میلادی، کار کنند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران