فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • بروجردی: برنامه ای برای بازگشایی سفارت بریتانیا در تهران وجود ندارد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران می گوید که برنامه ای برای بازگشایی سفارت بریتانیا در تهران وجود ندارد.

  بروجردی چهارشنبه 10 دسامبر 2014 در مصاحبه با ایسکا نیوز درباره زمان بازگشایی سفارت انگلیس گفت: «این کشور باید همچنان در نوبت باشد و انتظار بکشد.»

  وی ادامه داد: «پس از بی ادبی کامرون در نطق سازمان ملل آن خرده زمین هایی هم که برای فعال شدن سفارت انگلیس آماده شده بود به شدت آسیب دید، بنابراین یک جاده اسفالته در مقابل انگلیس برای ایران وجود ندارد که براحتی بتواند سفارت خود را فعال کند.»

  دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در سخنرانی خود مجمع عمومی اخیر سازمان ملل متحد که ساعاتی پیش از دیدار با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران مطرح شد، گفته بود: « ایران باید فرصت داشته باشد تا نشان دهد می تواند بخشی از راه حل منطقه باشد و نه بخشی از مشکل. صبح امروز من با رئیس جمهور روحانی دیدار کردم، ما اختلاف نظرهای شدیدی داریم. ایران از گروه های ترویستی حمایت می کند، برنامه هسته ای اش، رفتارش با مردمش، همه اینها باید تغییر کند.»

  رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران در پاسخ به این سوال که رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس از بازگشایی سفارت انگلیس در تهران تا پایان امسال خبر داده بود؟ تصریح کرد: «این سیاست انگلیس است اما ما هم طبق ضوابط خودمان عمل می کنیم اینکه چه اتفاقی در آینده می افتد به بسیاری از مسائل بستگی خواهد داشت.»

  بروجردی با بیان اینکه انگلیسی ها مدت هاست به دنبال تغییر رابطه با ایران هستند، گفت: «زمان زیادی است که آن ها به دنبال تصحیح تصمیم نادرستی که رابطه خود را قطع کردند هستند، اما عملیاتی کردن خواسته آن ها چیزی نبود که در کشور ما مورد تایید قرار بگیرد. میخواهم بگویم راه همواری در مقابل انگلیسی ها در ایران وجود ندارد که هر کاری که خواستند انجام دهند.»

  سخنان بروجردی در حالی مطرح می شود که پیشتر عباسعلی منصوری ارانی رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلستان گفت که جمهوری اسلامی برای بازگشایی سفارت بریتانیا در تهران است.

  سفارت بریتانیا در تهران، آذرماه سال۱۳۹۰،پس از حمله همزمان گروه هایی از هواداران حکومت به اقامتگاه دیپلماتیک و ساختمان سفارتخانه در دو نقطه مختلف تهران تعطیل شد.

  پس از آن، بریتانیا دستور تعطیلی سفارت ایران در لندن را صادر و دپیلمات های ایرانی را از خاک خود اخراج کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران