فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سردار سپاه "عاقبت" مذاکرات اتمی را ترسیم کرد

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  سرتیپ پاسدار یدالله جوانی، مشاور نماینده رهبر در سپاه پاسداران، عاقبت مذاکرات اتمی ایران با گروه 5+1 را ترسیم کرد و به قدرتهای جهانی نسبت به ادامه تحریمهای ایران هشدار داد.

  خبرگزاری فارس روز دوشنبه 1 دسامبر 2014، یادداشت سردار جوانی را به نقل از سایت خبری بصیرت چاپ کرد.

  جوانی در این یادداشت گفت که غرب و به ویژه آمریکا دچار "اشتباه محاسباتی" در مورد ایران شده اند و به همین دلیل حاضر به رفع تحریمهای اقتصادی ایران تا "توقف برنامه هسته ای" نیستند.

  کشورهای غربی و سازمان ملل متحد تحریمهای سنگین اقتصادی ایران را بخاطر برنامه مشکوک اتمی این کشور وضع کرده اند. این سنگین ترین نظام تحریمهای اقتصادی است که از بعد از جنگ جهانی دوم برای یک کشور وضع شده است و تمامی نظام بانکی و صادرات نفتی ایران را مختل کرده است.

  ایران و گروه کشورهای موسوم به 5+1، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه، ایالات متحده آمریکا و آلمان، یکسال پیش توافق نامه موقتی را امضا کردند که بر اساس آن ایران برنامه اتمی خود را محدود کرد و در مقابل کشورهای غربی بخشی از تحریمهای این کشور را به حالت تعلیق در آوردند.

  آخرین دور مذاکرات ایران و قدرتهای جهانی در موعد مقرر 24 نوامبر بدون نتیجه به پایان رسید. در این دور از مذاکرات دوطرف توافق کردند تا برای 7 ماه دیگر این مذاکرات را برای رسیدن به یک توافق جامع و نهایی ادامه دهند.

  در پی عدم دستیابی به توافق اتمی، و در پی آن عدم موفقیت سازمان اوپک در متوقف کردن کاهش قیمت نفت، بازار بورس و ارز ایران دچار افت شدید قیمت در هفته گذشته شد و اقتصاد ایران با موجی جدیدی از گرانی روبروست.

  سردار جوانی، در یادداشت خود سعی می کند تا به طرفهای مذاکره کننده غربی ثابت کند که ایران بخاطر فشار تحریمهای اقتصادی پای میز مذاکره نیامده است.

  در حالیکه رهبر ایران بر ادامه مذاکرات تاکید کرده است، سردار جوانی به طرفهای غربی هشدار می دهد که در صورت پافشاری بر ادامه تحریمهای اقتصادی ممکن است با همان سناریویی روبرو شوند که در سال 2005 اتفاق افتاد.

  ایران بعد از یک دوره مذاکرات اتمی با سه کشور اروپایی در سال 2004 اقدام به تعلیق تمامی فعالیتهای اتمی خود کرد، اما این مذاکرات با روی کار آمدن دولت اول محمود احمدی نژاد در سال 2005 متوقف شد و ایران باردیگر فعالیتهای اتمی خود را با شدت بیشتر پیگیری کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران