.
.
.

قیمت دلار در بازار تهران رکورد شکست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قیمت دلار در معاملات روز شنبه ۲۹ نوامبر بازار تهران به عدد ۳ هزار و ۳۶۰ تومان رسید که این رقم بالا‌ترین قیمت طی یکسال گذشته به شمار می‌آید.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، قیمت دلار شنبه رکود سال ۱۳۹۳ شمسی را جابه جا کرد. این اتفاق در شرایطی رخ داد که رئیس کل بانک مرکزی ایران یک ماه و نیم قبل از کاهش قیمت‌ها خبر داده بود. او به صراحت اعلام کرده بود قیمت دلار کاهش می‌یابد.

اما به نظر می‌رسد نتیجه مذاکرات اتمی وین میان ایران و گروه ۱+۵ موجب شد تا بهای این ارز معتبر جهانی در بازار تهران رکود یکسال گذشته را جابه جا کند.

پیش از این تنها در اردیبهشت سال جاری قیمت دلار به عدد ۳ هزار و ۳۳۵ تومان رسیده بود. فعالان بازار اعتقاد دارند رشد ناگهانی قیمت دلار در بازار تهران در پی هجوم خریداران به بازار صورت گرفته است.

طی ماه‌های گذشته بخش مهمی از فعالان اقتصادی به انتظار نتیجه مذاکرات وین نشسته بودند. آن‌ها پالس‌های دریافت کرده بودند که نشان می‌داد پس از این مذاکرات روند قیمت گذاری‌ها نزولی می‌شود. برهمین اساس طی دو ماه گذشته خرید ارز کلان در بازار متوقف شده بود. حتی یکی از تجار نقل می‌کند: «نهایی که بدهی ارزی داشتند، پرداخت‌ها را به تاخیر انداخته بودند تا در دوره ارزانی قیمت‌ها اقدام به خرید کنند ولی از چهارشنبه هفته گذشته تاکنون فضای روانی بازار بهم ریخته است.»

همین تقاضاهای انباشته موجب شده تا بازار ارز با شوک ناگهانی مواجه شود. برخی تحلیلگران نیز اعتقاد دارند، تا زمانی که دولت اقدام به تزریق ارز در بازار نکند، وضعیت به همین شکل باقی می‌ماند.

قیمت دلار در سال ۹۳ وضعیت نسبتا با ثباتی را پشت سرگذاشته بود. پیش از این حتی قیمت دلار به عدد ۳ هزار و ۴۰ تومان در هفدهمین روز از فرودین ماه نیز کاهش یافته بود که به عنوان رکوردی کمترین قیمت در سال جاری به شمار می‌آمد. نشانه‌های پیش از وین نیز مشخص می‌کرد که احتمال کاهش بیشتر قیمت‌ها وجود دارد.

در حال حاضر روند قیمت گذاری دلار همچنان صعودی است. این اتفاق هم در شرایطی رخ می‌دهد که ارزش دلار در بازارهای جهانی طی چهار روزگذشته نزولی بوده است. با این حال شرایط بازار جهانی در وضعیت دلار در تهران اثری ندارد. در پی رشد قیمت دلار، بهای خرید و فروش سکه و طلا نیز در بازار تهران رشد پیدا کرده است. پیش از این میزان رشد قیمت سکه در هفته منتهی به مذاکرات ۱.۸ درصد و دلار ۲.۸درصد بوده است. اما این رقم با توجه به وضعیت صعودی قیمت‌ها تا پایان هفته بیشتر خواهد شد.