.
.
.

ظریف: اختلاف زیادی میان ایران و گروه ۱+۵ وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسین سبحانی نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی ایران اعلام کرد که وزیر امور خارجه کشور در نشست خصوصی روز شنبه با مجلس، گزارشی از عملکرد تیم مذاکره کننده ارائه کرد و تاکید داشت که مذاکرات به دلیل مقاومت ایران در مقابل زیادی خواهی طرف مقابل ادامه دارد.

به گزارش سایت خانه ملت حسین سبحانی نیا در تشریح جلسه غیر علنی امروز شنبه 8 آذر مجلس شورای اسلامی، گفت: «در این جلسه وزیر امور خارجه گزارشی از روند و میزان مذاکرات هسته ای در وین و بحث های انجام شده و نحوه کار میان وزرای خارجه ۱+۵ به نمایندگان ارائه داد.»

او ادامه داد: «ظریف تاکید داشت که تمدید مذاکرات از اختیارات تیم مذاکره کننده ایران بود. همچنین وزیر امور خارجه عنوان کرد که اختلاف زیادی بین ایران و تیم ۱+۵ وجود دارد. فاصله بین لغو تحریم و افزایش تعداد سانتریفیوژها از جمله موارد اختلاف بود.»

ظریف در جلسه غیرعلنی روز شنبه ۲۹ نوامبر مجلس شورای اسلامی تاکید کرده که ایران هیچگاه اجازه نداد طرف مذاکره کننده موارد خارج از دستور از جمله حقوق بشر و برنامه موشکی را مطرح کند.

ایران و گروه ۱+۵ در تلاشند بودند تا روز ۲۴ نوامبر جاری، به توافق جامع هسته‌ای دست یابند. از این رو مذاکراتی ماراتونی در وین آغاز کردند. این تاریخ زمان ضرب‌الاجل تعیین شده برای دستیابی به توافقی است که بر مبنای آنجامعه جهانی از صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران اطمینان حاصل کند و در مقابل، به تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور پایان دهد.

غرب که ایران را متهم به تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزار هسته‌ای می‌کند، علیه این کشور تحریم‌های سختی آغاز کرده است. در مقابل ایران بر صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود اصرار دارد.

روز ۲۴ نوامبر زمان عمل به توافق موقت هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ که سال گذشته منعقد شد، پایان می‌یابد. هنوز دورنمای مذاکرات مشخص نیست و دو طرف از وجود موانعی در مسیر دستیابی به توافق سخن می‌گویند.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ را تشکیل می‌دهند.