.
.
.

ظریف: اجازه ندادیم حقوق بشر و برنامه موشکی وارد مذاکرات شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز شنبه برابر 29 نوامبر با حضور در جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی، گزارشی از مذاکرات اخیر وین برای حل مناقشه هسته‌ای را به نمایندگان ارائه کرد.

وحید احمدی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران به خبرگزاری مهر با اشاره به جزئیات جلسه غیرعلنی صبح امروز نمایندگان مجلس با محمدجواد ظریف گفت: "در جلسه صبح امروز تعدادی از نمایندگان از وزیر امور خارجه سوالاتی پیرامون مذاکرات اخیر مطرح کردند که سوالات تحویل هیات رئیسه شد و از سوی هیات رئیسه مجلس قرائت شد".

این نماینده با اشاره به جزئیات سوالات و دغدغه نمایندگان که در این جلسه خطاب به رئیس تیم مذاکره کننده ایران مطرح شد، تصریح کرد: "عمده سوالاتی که نمایندگان مطرح کردند پیرامون امتیازاتی بود که جمهوری اسلامی ایران به غرب داده و از طرف دیگر امتیازاتی که طرف غربی و 1+5 به جمهوری اسلامی ایران داده است".

این نماینده مجلس با اشاره به پیام مجلس به ظریف، گفت: "باهنر که ریاست جلسه را بر عهده داشت نیز اعلام کرد که مجلس فقط توافق خوب را می پذیرد و به هیچ عنوان زیر توافق بد را امضا نخواهد کرد".

یک نماینده دیگرمجلس ایران به نقل از محمدجواد ظریف، وزیر خارجه، از وجود "شش موضوع اختلافی" بین ایران و گروه 1+5 درباره زمان و چگونگی لغو تحریم‌ها خبر داده و گفت که ایران در مذاکرات اتمی اخیر "اجازه" مطرح شدن دو موضوع حقوق بشر و برنامه موشکی ایران را "نداده است".

وی همچنین به نقل از وزیر امور خارجه ایران از "کاهش اختلاف" ایران و طرف غربی بر سر رآکتور آب سنگین اراک خبر داد و گفت که تمدید مذاکرات از "اختیارات تیم مذاکره‌کننده" هسته‌ای ایران بوده است.

در همین زمینه خبرگزاری مهر به نقل از نماینده‌ای که نخواسته است نامش فاش شود می‌گوید که وزیر خارجه ایران در جلسه روز شنبه مجلس تاکید کرده است که اگر طرف غربی به تعهدات خود عمل نکند، "ایران هم به عقب بازگشته و غنی‌سازی 20 درصد را آغاز خواهد کرد".

در ادامه یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نیز در گفتگو با این خبرگزاری در خصوص جزئیات این جلسه، گفت: "وزیر امور خارجه کلیاتی از توافقات و روند مذاکرات را برای نمایندگان تشریح کرد".

وی که نخواست نامش فاش شود، اظهار داشت: "ظریف همچنین لشگرکشی هیات های اروپایی و آسیایی به وین در مقابل مذاکره کنندگان را تشریح کرد و گفت: پیشنهاداتی مطرح شده بود که در ابتدا تصمیم گرفتم برای مشورت درباره آنها به ایران بازگردم اما نهایتا به دلیل اینکه مسئله چندان جدیدی مطرح نشده بود تصمیم گرفتیم در وین مانده و مذاکرات را ادامه دهیم".