.
.
.

جان کری تمدید مدت مذاکرات اتمی با ایران را به ظریف پیشنهاد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آمریکا و دیگر قدرت های جهانی که برای مذاکره در مورد برنامه اتمی ایران در وین گرد هم آمده اند، به تمدید مدت مذاکرات اتمی با تهران فکر می کنند.

به گزارش صدای آمریکا، یک مقام ارشد آمریکایی گفت جان کری، وزیر خارجه آمریکا تمدید مدت مذاکرات را در دیدار روز یکشنبه اش به همتای ایرانی خود، محمد جواد ظریف پیشنهاد کرد. جان کری روز شنبه گفته بود شکاف های عمیقی بین دو طرف مذاکره وجود دارد.

روز دوشنبه جان کری با وانگ یی همتای چینی خود در وین گفتگو می کند. وزیر امورخارجه چین گفته پیشنهادات این کشور را به همراه خود آورده است. آقای کری در توییتر گفت در مورد مذاکراتی که تاکنون انجام شده، با وزیر امورخارجه چین صحبت می کند.

وزیر امورخارجه چین پس از ورود به وین در شامگاه یکشنبه 23-11-2014 ، روز دوشنبه در یک صبحانه کاری با محمد جواد ظریف شرکت کرد.

براساس این گزارش، روز یکشنبه، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل هر گونه توافق اتمی با ایران را که بگذارد این کشور در آستانه ساخت سلاح اتمی باشد، رد کرد و گفت: "عدم توافق از یک توافق بد بهتر است.» به گفته نتانیاهو، توافق بد با ایران «اسرائیل، خاورمیانه و کل بشریت را به خطر می اندازد".

پس از چند ماه مذاکره، یک دیپلمات ایرانی در جریان دور آخر گفتگوهای جامع اتمی با ایران، به خبرگزاری ایسنا گفته بود که رسیدن به توافق جامع اتمی تا ضرب الاجل از پیش تعیین شده نیمه شب سوم آذرماه غیر ممکن است.

ایسنا روز یکشنبه به نقل از یک دیپلمات عضو هیئت مذاکره کننده ایرانی که نامش را منتشر نکرده نوشت: "اگر تا یک‌شنبه شب در وین بر سر یک تفاهم سیاسی و کلی توافق نکنیم، گزینه تمدید توافق ژنو روی میز قرار می‌گیرد". او همچنین گفت طرفین سعی دارند "روی کلیات" توافق کنند.

اما روز یکشنبه یک عضو تیم مذاکره کننده اتمی ایران در گفتگو با خبرگزاری ایسنا، با بیان این که "ما علاقمند به تمدید مذاکرات نیستیم و سخت برای رسیدن به یک چارچوب برای تفاهم سیاسی کار می‌کنیم"، تاکید کرد "تا کنون هیچ گفتگویی درباره تمدید مذاکرات نداشته‌ایم".

شامگاه یکشنبه تمام وزاری امورخارجه گروه 1+5 و پادشاهی سعودی در وین گرد هم آمدند. جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در فرودگاه وین شاهزاده سعودالفیصل وزیر امور خارجه پادشاهی سعودی را در جریان مذاکرات جاری قرار داد. پیش از آن قرار بود که جان کری به پاریس رفته و وزیر امورخارجه سعودی را در جریان مذاکرات قرار دهد، اما به علت مسیر مذاکرات وی نتوانست به پاریس سفر کند و وزیر خارجه سعودی در مسیر سفر خود به وین رفت و با وی دیدار کرد.

روسیه برغم اختلافاتش با کشورهای غربی ، در مورد برنامه اتمی ایران موضع هماهنگی با دیگر قدرت های جهانی دارد.

گفتگوی دوجانبه کری-ظریف ساعاتی پس از مذاکره وزیر خارجه آمریکا با همتای سعودی خود – که بنا بر گزارش‌ها در سفری غیرمنتظره وارد وین شده است – صورت گرفت. پیش از آن در روز یکشنبه پنجمین نشست سه‌جانبه کری، ظریف و اشتون در وین برگزار شده بود.

آخرین دور گفتگوهای هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران پیش از مهلت تعیین شده 24 نوامبر از روز سه ‌شنبه هفته گذشته در سطوح مختلف در وین آغاز شد.

ایالات متحده و هم‌پیمانانش بر این باور هستند که ایران در پوشش یک برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز، به دنبال دسترسی به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای است. اما ایران همواره این اتهام را رد کرده و می‌گوید هدف از آن برنامه تولید برق و نیز کابرد فناوری هسته‌ای در زمینه‌هایی مانند پزشکی و کشاورزی است.

ایران و گروه 1+5 شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان، روز 24 نوامبر سال گذشته در شهر ژنو سوئیس توافق کردند ظرف شش ماه، به منظور برطرف کردن نگرانی‌های جامعه بین‌المللی از ماهیت برنامه اتمی ایران از یک سو، و لغو تدریجی تحریم‌ها علیه ایران از سوی دیگر، به یک توافق جامع و نهایی دست یابند.

دو روز مانده به پایان آن مهلت اولیه، طرفین مذاکرات با اذعان به این که همچنان شکاف‌های مهمی باقی مانده، توافق کردند مهلت این گفتگوها را برای چهار ماه دیگر، یعنی تا 24 نوامبر تمدید کنند.