.
.
.

ایران در صورت شکست مذاکرات به روسیه و چین روی می آورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام ایرانی حاضر در وين می گويد در صورت شكست مذاكرات جاري و لغو نشدن فوری تحریم های اقتصادی علیه تهران، ایران به سمت بازارهای روسیه و چین روی خواهد آورد.

در همین حال خبرگزاری رویترز از وین از احتمال تعویق مذاکرات ایران و کشورهای 5+1 و آغاز آن در ماه آینده در مسقط پایتخت عمان خبر داد.

بر اساس این گزارش، جزئیات به تعویق افتادن مذاکرات میان ایران و کشورهای 5+1 هم اکنون در حال بررسی است.

بر اساس ضرب الاجل از پیش تعیین شده، گفت و گو درباره پرونده هسته ای ایران، امروز دوشنبه 24 نوامبر پایان می یابد. این در حالی است که هیچ یک از دو طرف امید چندانی نسبت به رسیدن به توافق نهایی ظرف مهلت تعیین شده ندارند.

باراک اوباما گفته که با وجود شکاف عمیقی که میان دو طرف وجود دارد، بعید است که توافق نهایی در مهلت تعیین شده به دست آید.

اوباما گفت : «فكر می كنم ايران بسيار علاقه دارد تحريم ها فورا برداشته شوند و سپس راه هایی برای انها باقی بماند كه كاملا مسدود نشده باشد. ما نمی توانيم چنين كاری را انجام دهيم.»

او سپس افزود: « ما باید به توافقی دست یابیم که بتوانم از طریق آن علاوه بر کنگره، مردم آمریکا را قانع کنم ».

از سوی دیگر یک مقام ایرانی در واکنش به احتمال شکست یا تمدید مذاکرات گفته است:« ما به طور يقين نقشه جايگزين داريم. نمی توانم در باره جزئیات اين نقشه صحبت كنم ولی ما همواره روابط خوبی با روسیه و چین داشته ايم و می توانیم فرصت های اقتصادی خوبی برای آنها در بازار ایران فراهم کنیم »

به گفته وی ایران و دو کشور روسیه و چین مواضع مشترکی نسبت به مسائل مهم منطقه از جمله سوریه و عراق دارند.

چین، بزرگترین شریک اقتصادی ایران به شمار می رود، و این کشور به رغم تشدید تحریم ها از سوی غرب، به واردات نفتی از ایران ادامه می دهد. همچنین روسیه در این مدت علاوه بر ساخت نیروگاه بوشهر، اسلحه نیز به ایران صادر کرده است.