.
.
.

کری: همچنان شکاف‌های بزرگی در مسیر توافق هسته‌ای با ایران وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید همچنان شکاف‌های بزرگی در مسیر دستیابی به توافق اتمی با ایران وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای کری روز شنبه ۲۲ نوامبر پیش از دیدار با فرانک اشتاین مایر وزیر امور خارجه آلمان گفت با وجود نشانه‌هایی از برخی پیشرفت‌ها در مذاکرات دو روز پیش از ضرب‌الاجل تعیین شده برای دستیابی به توافق جامع هسته‌ای با ایران، اما همچنان شکاف‌ها بزرگ است.

او ادامه داد: «با جدیت تلاش می‌کنیم... امیدواریم به پیشرفت دست یابیم اما همچنان شکاف‌های بزرگی وجود دارد که برای پر کردن آن‌ها تلاش می‌کینم.»

مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ هم‌اکنون در وین در حال برگزاری است. ایران و گروه ۱+۵ در تلاشند تا روز ۲۴ نوامبر جاری، به توافق جامع هسته‌ای دست یابند. این تاریخ زمان ضرب‌الاجل تعیین شده برای دستیابی به توافقی است که بر مبنای آن جامعه جهانی از صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران اطمینان حاصل کند و در مقابل، به تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور را به تدریج پایان دهد.

غرب که ایران را متهم به تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزار هسته‌ای می‌کند، علیه این کشور تحریم‌های سختی را به اجرا گذاشته است. در مقابل ایران بر صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود اصرار دارد.

روز ۲۴ نوامبر زمان عمل به توافق موقت هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ که سال گذشته منعقد شد، پایان می‌یابد. هنوز دورنمای مذاکرات مشخص نیست و دو طرف از وجود موانعی در مسیر دستیابی به توافق سخن می‌گویند.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ را تشکیل می‌دهند.