.
.
.

آلمان: راه برای توافق هسته‌ای با ایران «کاملا باز» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فرانک والتر اشتاینمایر وزیر امور خارجه آلمان می‌گوید راه برای دستیابی به توافق جامع هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران «کاملا باز» است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اشتاینمایر که روز شنبه ۲۲ نوامبر برای پیوستن به مذاکرات هسته میان ایران و گروه ۱+۵ به وین رفته است، گفت: «از ۱۰ سال پیش تا کنون، به این اندازه به دستیابی به توافق نزدیک نشده بودیم.»

او که در جمع خبرنگاران حاضر شده بود، گفت: «چنانچه ایران آمادگی استفاده از این فرصت را دارد، حرکت ممکن است... راه برای به دست آوردن نتیجه کاملا باز است.»

وزیر امور خارجه آلمان ادامه داد: «هرچه در توان داریم به کار خواهیم بست و چنانچه موفق نشویم در برابر این اتهام نخواهیم بود که فرصتی را برای حل این تنش از دست دادیم.»

روز شنبه در وین، مذاکرات ماراتونی میان ایران و گروه ۱+۵ برای دستیابی به توافقی تاریخی بر سر برنامه اتمی تهران ادامه دارد؛ توافقی که می‌تواند به ۱۲ سال تنش میان ایران و غرب بر سر برنامه اتمی این کشور پایان دهد.

قرار است جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، آقای اشتاینمایر رادر جریان نتایج مذاکرات با همتای ایرانی‌اش محمد جواد ظریف قرار دهد. از روز پنجشنبه کری و ظریف سه بار با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.

منابع ایرانی می‌گویند که انتظار می‌رود ظریف با وزیر امور خارجه آلمان نیز دیدار و گفت‌وگو کند.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ را تشکیل می‌دهند.