.
.
.

ویدیو...داعش پهپاد ایران را به کنترل خود درآورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش اعلام کرد که یک پهپاد آمریکایی را در نزدیکی شهر جلولا به کنترل خود در آورده است، اما تصویر منتشر شده نشان از یک پهپاد ایرانی به نام "مهاجر4" دارد.

داعش ضمن انتشار تصاویر این پهپاد اعلام کرد که این پهپاد متعلق به نیروهای اتئلاف ضد داعش به رهبری ایالات متحده آمریکاست.به گزارش "فرانس24"، پس از بررسی تصاویر این پهپاد، متخصصان اعلام کردند که این پهپاد ایرانی و از نوع مهاجر4 است.

دیوید سنسیوتی، متخصص امور پروازهای بین المللی، به سایت خبری فرانس24 گفت که این پهپاد از خانواده هواپیماهای "مهاجر4" است که اخیرا ایران در جنگ سوریه از آنها استفاده می کند.ایران اولین نسل پهپادهای مهاجر را در جریان جنگ ایران و عراق و از روی مدل اوکراینی "KhAl-124" ساخت که به مهاجرهای 1، 2 و 3 موسوم بودند. اما پهپاد مهاجر4 از روی مدل روسیه "Pchela" ساخته شده است.

پیش از این سوریه چندین بار تصاویر پهپادهای مهاجر را منتشر کرده بود، و تعدادی از آنها توسط نیروهای انقلابی سوریه سرنگون شده اند، ولی بنظر می رسد که این اولین بار است که داعش یکی از این پهپادها را به کنترل خود در می آورد.اما با وجود ادعای داعش در بدست گرفتن این پهپاد، با توجه به تسمه های متصل به آن بنظر می رسد که این پهپاد به دلیل خارج شدن از محدوده کنترل از راه دور با چتر نجات سقوط کرده باشد. پهپادهای ایرانی با امواج رادیویی کار می کنند و نه ماهواره ای، و به همین دلیل باید در نزدیکی محل برخواستن پرواز کند.داعش اعلام کرد که این پهپاد را در نزدیکی شهر جلولا بدست آورده است. شهر جلولا نزدیکترین شهر به مرز ایران است و فقط 30 کیلومتر با مرز فاصله دارد.

پیش از این نیروهای پیشمرگه کرد اعلام کرده بودند که در منطقه جلولا با نیروهای آمریکا و ایران همکاری نظامی دارند.