.
.
.

مذاکرات عمان نتوانست موانع موجود را برطرف کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایران، ایالات متحده آمریکا و اروپا، روز سه شنبه 11 نوامبر در حال بررسی گام بعدی در مذاکرات اتمی هستند. دو روز مذاکرات در کشور عمان نتوانسته به شکسته شدن موانع بیانجامد. 24 نوامبر موعد مقرر برای رسیدن به یک توافق نامه نهایی در مورد برنامه اتمی ایران است.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، به ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران، گفت که طرفین" دو روز پرکاری" را در کشور عمان داشتند.

عراقچی گفت: "هنوز نمی توانیم بگوییم که به توافقی رسیده ایم، اگرچه که نمی توان گفت که مذاکرات خوبی هم نبوده است. هر جنبه از مذاکرات دارای ابعاد متعدد فنی، حقوقی، و سیاسی است."

به گزارش رویترز، جن پساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واشنگتن، مذاکرات سه جانبه بین محمد جواد ظریف، جان کری، و کاترین اشتون، وزرای امور خارجه ایران، آمریکا، و اتحادیه اروپا، را "سخت، بی پرده و جدی" خواند. یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا که همراه کری سفر می کند گفت: "واضح است که باید کارهای بیشتری انجام شود."

مقامات ارشد قدرتهای جهانی و ایران روز سه شنبه وارد یک دور گفتگوهای یک روزه در شهر مسقط شدند تا نتایج کنفرانس سه جانبه ظریف، کری و اشتون را مورد بحث قرار بدهند. عراقچی گفت: "در صورت وجود اراده سیاسی، ظرفیت برای رسیدن به یک توافق اتمی تا موعد 24 نوامبر وجود دارد."

رسیدن به یک توافق نهایی اتمی با ایران می تواند یک موفقیت بزرگ برای باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا باشد، اما این توافق مخالفان سیاسی بسیاری در آمریکا، ایران و اسراییل دارد.