.
.
.

بالا گرفتن تنش میان ایران و ترکیه بر سر کامیون‌های ترانزیت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزیر تجارت و گمرک ترکیه به ایران هشدار داد در صورت ادامه اخذ پول بابت مابه التفاوت قیمت گازوئیل در ایران و ترکیه از کامیون‌های ترانزیت ترکیه، دولت آنکارا مقابله به مثل خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، نورالدین جانیکلی وزیر تجارت و گمرک ترکیه روز گذشته در یک مصاحبه تلویزیونی با اشاره به معضل چند هفته اخیر در ورود کامیون‌های ترانزیت در مرز ایران و ترکیه، گفت ترکیه بخشی از شروط ایران را قبول می‌کند اما در صورتی که احساس کند در حق کامیونداران ترکیه اجحاف می‌شود، مقابله به مثل خواهد کرد و در این صورت ایران بیش از ترکیه ضرر خواهد کرد.

ایران از مهرماه گذشته به دلیل مابه التفاوت قیمت گازوئیل در ایران و ترکیه از کامیون‌های ترانزیت ترکیه که از ایران عبور می‌کنند، به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر عبور از خاک ایران ۲۵ یورو مالیات می‌گیرد.

مقامات ترکیه به این اقدام ایران اعتراض کردند و در مقابل آن‌ها نیز در اقدامی متقابل برای ورود هر کامیون ایران به ترکیه ۷۵۰ دلار مالیات وضع کردند. ایران نیز پس از این اقدام با دو برابر کردن قیمت مالیات دریافتی از کامیونت‌های ترانزیت ترکیه اقدام به مقابله مثل کرد.

مشکل اخذ مالیات از کامیونت‌های ترانزیت در ماه گذشته در ترانزیت مرزی بین ترکیه و ایران مشکل ساز شد و صد‌ها کامیونت ایرانی و ترک در دو سوی مرز صف بستند.

وزیر تجارت و گمرک ترکیه با اشاره به این مساله روز گذشته اعلام کرد: ما مصمم هستیم. اگر مالیات دریافتی ایران معقول باشد آن را می‌پذیریم ولی اگر بیش از اندازه باشد از حق کامیونت داران ترک دفاع خواهیم کرد.

وزیرتجارت و گمرک ترکیه با اشاره به اینکه با ادامه دریافت مالیات بالا از کامیونت‌های ترکیه، اقدام به عبور از خاک ایران برای کامیون داران ترکیه به صرفه نیست، افزود: «ایران یک شریک تجاری مهم ترکیه است. در اثر اخد مالیات اخیر تعداد کامیونت‌های ترانزیت دو کشور به طور محسوسی کاهش یافته است. ما فکر می‌کنیم اگر از حق مقابله به مثل استفاده کنیم ایرانی‌ها خواهند فهمید که ضرر کامیون داران آن‌ها بیش از ما خواهد بود.»