فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ایران و غرب وارد دومین روز پیش بینی نشده مذاکرات اتمی شدند

  منبع: دبی، العربیه.نت فارسی

  ایران، ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا دومین روز پیش بینی نشده مذاکرات خود را روز دوشنبه 10 نوامبر در مسقط، پایتخت کشور عمان، ادامه دادند. مقامات ایرانی و آمریکایی گفتند که در روز دوم مذاکرات به موانع موجود بر سر راه رسیدن به یک توافق برای حل مناقشه اتمی ایران خواهند پرداخت.

  در حالیکه فقط دو هفته به موعد مقرر برای رسیدن به یک توافق نهایی باقی مانده است، محمد جواد ظریف، جان کری و کاترین اشتون، وزرای امور خارجه ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا، مذاکرات خود را برای حل یک دهه مناقشه اتمی ایران ادامه می دهند تا از خطر گسترش درگیریها در خاورمیانه بکاهند.

  هدف از این مذاکرات تعیین محدوده های قابل سنجش برای فعالیتهای غنی سازی اورانیوم ایران - و تمامی راههای بالقوه دسترسی به سلاح اتمی- در مقابل لغو تدریجی تحریمهای بین المللی است.

  خبرگزاری رویترز گزارش داد که باراک اوباما در برنامه تلویزیونی خود با شبکه سی.بی.اس گفت که هنوز فاصله قابل توجهی بین ایران و قدرتهای جهانی وجود دارد که می تواند مانع از رسیدن به یک توافق شود.

  اوباما در مصاحبه روز یکشنبه خود گفت که تحریمهای بین المللی به رهبری ایالات متحده آمریکا، باعث شده تا ایران به پای میز مذاکره برای رسیدن به یک توافق برسر برنامه اتمیش بیاید.

  او گفت که گام نهایی از سوی ایران ارائه "تضمین های قابل سنجش برای عدم ساخت سلاحهای اتمی" است و افزود: "هنوز شکاف بزرگی بین طرفین وجود دارد. ما ممکن است نتوانیم به توافق برسیم."

  اوباما حاضر نشد در این باره که آیا نامه ای برای علی خامنه ای، رهبر ایران فرستاده اظهار نظر بکند، اما گفت که ایران و آمریکا دشمن مشترکی به نام داعش دارند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران