فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • عراقچی: شکست در مذاکرات هسته‌ای خطرناک است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ با تأکید بر اینکه هیچ کس خواستار بازگشت به شرایط قبل از توافق ژنو نیست اظهار داشت این امر برای همه، یک سناریوی خطرناک خواهد بود.

  توافق ژنو، توافق موقت هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ است. برپایه این توافق، در برابر کاهش فعالیت‌های هسته‌ای ایران، بخشی از تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به دلیل برنامه اتمی‌اش، به حالت تعلیق در آمد. اکنون دو طرف در حال مذاکره برای دستیابی به توافقی نهایی هستند که در برابر ارائه تضمین‌هایی از سوی ایران در خصوص صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای اش، به تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور پایان داده شود.

  عباس عراقچی شنبه ۸ نوامبر در مصاحبه اختصاصی با شبکه العالم، شبکه دولتی ایران که به زبان عربی پخش می‌شود، گفت: «مسلما توافق هسته ای به نفع هر دو طرف و به نفع منطقه خواهد بود و این نکته را طرفین مذاکره درک می کنند. هیچ کس خواستار بازگشت به شرایط قبل از توافق ژنو نیست؛ زیرا این برای همه، یک سناریوی خطرناک خواهد بود.»

  عراقچی در برنامه «مِن طهران» شبکه العالم اظهار داشت: «برای همین است که ما این جدیت را داریم و این جدیت را در طرف مقابل هم می بینیم. هم ما و هم آن ها به دنبال توافق هستیم و توافق هم در دسترس ماست و رسیدن ِ به آن، خیلی هم دشوار نیست.»

  عراقچی تأکید کرد: «البته ما اصولی داریم که باید رعایت شود و تصور من این است که اگر طرف مقابل، با حسن نیت بیشتری در مذاکرات شرکت کند و خود را از توهمات مربوط به break out و سلاح هسته ای و این گونه مسائل، نجات دهد و واقعیت جمهوری اسلامی ایران را بهتر بشناسد، رسیدن به توافق بسیار نزدیک خواهد بود. ما احتیاج داریم که طرف مقابل حسن نیت به خرج دهد و با دست کشیدن از توهمات، نگاهی واقعی به ایران و برنامه هسته ای ایران داشته باشد تا ان شاء الله توافق حاصل شود.»

  عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات هسته ای در پاسخ به وجود حرف و حدیث هایی درباره تلاش ها برای دستیابی به راه حل های میانه و جایگزین در صورت شکست مذاکرات و ماهیت این راه حل های میانه گفت: «در این خصوص هنوز هیچ صحبتی نشده است و همان طور که گفتیم، ما کماکان به توافق امیدواریم. تمام فکر و ذکر و صحبت های ما بر توافق متمرکز است. اجازه بدهید امیدوار باشیم که توافق حاصل می شود و من فکر می کنم که ما اجازه نداریم که این فرصت را از دست بدهیم.»

  تبلیغات