.
.
.

اوباما: چارچوبی برای توافق اتمی به ایران پیشنهاد دادیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که واشینگتن «چارچوبی» برای توافق بین‌المللی احتمالی بر سر برنامه اتمی جنجال برانگیز ایران، به این کشور ارائه داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اوباما چهارشنبه ۵ نوامبر گفت که این پیشنهاد می‌تواند تضمینی برای دستیابی به توافقی تاریخی با ایران تا اواخر ماه نوامبر جاری باشد.

برپایه این گزارش، اوباما که در کنفرانسی خبری سخن می‌گفت، در پاسخ به سوالی درباره احتمال دست‌یابی به توافقی نهایی میان ایران و شش قدرت جهان در ضرب الاجل تعیین شده تا ۲۴ ماه جاری میلادی، گفت: «چارچوبی برای توافق پیشنهاد کردیم که دستیابی ایران به نیازهای مسالمت آمیز خود به انرژی را تامین می‌کند.»

در حالی که مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ برای دستیابی به توافق نهایی اتمی وارد مرحله نهایی شده، این نخستین بار است که واشنگتن از ارائه پیشنهاد به ایرانی‌ها برای توافق نهایی سخن می‌گوید.

اوباما ادامه داد: «اگر سخنانشان درست باشد و همانگونه که رهبرانشان می‌گویند در پی دستیابی به اسلحه اتمی نیستند، راه برای آن‌ها باز است تا به جامعه جهانی تضمین دهند... مساله‌ای که باعث می‌شود از نظام تحریم‌ها خارج شوند.»

او افزود ترجیح می‌دهد چند هفته صبر کند تا ببیند آیا توافق با ایران بر سر برنامه اتمی‌اش ممکن است یا نه.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «در سه تا چهار هفته آینده خواهیم دید که آیا می‌توانیم توافقی امضا کنیم یا نه.»

این در حالی است که ضرب‌الاجل برای دستیابی به توافق‌نهایی ۲۴ نوامبر یعنی کمتر از سه هفته دیگر است . اوباما تاکید کرد: «دست نیافتن به توافق را به توافق بد ترجیح می‌دهم.»

وزارت امور خارجه آمریکا جمعه اعلام کرد که جان کری وزیر امور خارجه این کشور، ۹ و ۱۰ نوامبر به عمان خواهد رفت و آن‌جا با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در چارچوب مذاکرات اتمی، دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

خبرگزاری ای.بی.ای اتریش به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داده است که در این دیدار، دیپلمات‌ها با توجه به نزدیک شدن زمان ضرب الاجل ۲۴ نوامبر تلاش خواهند کرد تا «مواضع خود را نزدیک کنند.»

جان کری پنجشنبه گفته بود هفته‌های آینده مشخص خواهد کرد که آیا ایران قادر خواهد بود «تصمیم‌های سخت» برای دستیابی به توافق نهایی بگیرد یا نه.

غرب ایران را متهم به تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای اتمی‌ متهم می‌کند؛ از این رو تحریم‌هایی یک جانبه علیه این کشور اعمال کرده است.

ایران که بر صلح‌آمیز بودن برنامه اتمی خود اصرار دارد، مذاکراتی با گروه ۱+۵ انجام می دهد. هدف از این مذاکرات دستیابی به توافقی برای اطمینان از مسالمت آمیز بودن برنامه اتمی ایران و در مقابل، پایان دادن به تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور است.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ را تشکیل می‌دهند.