فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اختلاف ایران و عراق بر سر نام "خلیج"

  منبع: دبی، العربیه.نت فارسی

  وزارت کشور عراق در تاریخ 20 اکتبر در نامه ای رسمی به امضای محمد الحسین خزرجی، مدیرکل امور اقامت این وزارتخانه، از نام "خلیج عربی" استفاده کرده است.

  به گزارش سهام نیوز، این اولین بار هم نیست که مقامات عراقی از نام "خلیج عربی" استفاده می کنند. در 7 ماه اکتبر هم "عبدالحسین عبطان، وزیر ورزش و جوانان عراق درنشست خبری خود درتهران درحضور گودرزی وزیر ورزش و معاونانش از واژه«خلیج عربی» استفاده کرد."

  استفاده از نام "خلیج عربی" از سوی مقامات عراقی واکنش مقامات ایرانی را به همراه داشته است. در این ارتباط صالح جوکار، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران گفت: "اگر این نامه واقعاَ وجود داشته باشد بی شک قابل پیگیری است، چون طبق اسناد و مدارک کافی و طبق کنوانسیون‌های مختلف نام «خلیج فارس» تثبیت شده است و این کار برخلاف موازین بین المللی است."

  دولت شیعه ایران با دولت شیعه عراق رابطه بسیار دوستانه ای دارد، و هم اکنون نیروهای نظامی ایران در جنگ با داعش در عراق بسر می برند و به نیروهای دولتی این کشور کمک های نظامی می دهند.

  جوکار استفاده از نام "خلیج عربی" از سوی مقامات عراقی را "به نوعی ناسپاسی" خواند و گفت: "باید موضوع از جانب وزارت خارجه پیگیری شود و ما حتماَ در کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد."

  حسن کاظمی قمی، سفیر پیشین ایران در عراق، هم در این ارتباط گفت: " درشرایطی که ایران تمام قد پشت عراق است و قشونی از ما آنجا درحمایت از دولت و مردم این کشور درمقابل تروریست‌های داعش ایستادگی کرده و بغداد را نگه داشته اند وجود این قبیل موضوعات زیاد منطقی نیست."

  نام خلیج محل اختلاف بین ایران و کشورهای عربی است. در حالیکه کشورهای عرب از نام "خلیج عربی" استفاده می کنند، کشور ایران نام این آبراه را "خلیج فارس" می داند.

  کاظمی قمی در توجیه استفاده از نام "خلیج عربی" از سوی مقامات عراقی گفت: "شرایط امروزعراق به نحوی است که نمی شود توقع داشت تمام رده‌ها در سازمان‌ها و وزارت‌خانه‌های آن یک‌پارچه عمل کنند."

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران