.
.
.

پلیس ايران: بازداشت شدگان تظاهرات عليه اسيد پاشى "ضد انقلاب" هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پلیس ایران ادعا کرد تعدادى از بازداشت شدگان تظاهرات عليه اسید‌پاشی‌ در اصفهان از اعضای سازمان مجاهدین خلق٬ سلطنت‌طلب‌ها و «ضدانقلاب» هستند.

حسین حسین‌زاده٬ جانشین فرمانده نیروی انتظامی اصفهان، گفت این افراد در تجمع چند روز پیش مردم اصفهان مقابل دادگستری این شهر بازداشت شده‌اند.

حسین‌زاده به تعداد دقیق افراد بازداشت شده اشاره‌ای نکرده٬ اما مدعی شده آنها قصد داشتند روی احساسات مردمی «موج سواری» کنند.

این فرمانده پلیس مهمترین علت «خدشه» وارد شدن به امنیت روانی جامعه را «ضعف» سطح سواد رسانه‌ای عامه مردم در مواجهه با شبکه‌های ماهواره‌ای و شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده است.

پلیس ایران هنوز نتوانسته عامل یا عاملان اسیدپاشی در اصفهان را حتی شناسایی کند، اما با این همه فرماندهان آن تاکید دارند این کار "دشمنان جمهوری اسلامی" بوده است.

روز دوشنبه ۵ آبان نيز ۴ نفر از کارکنان دفتر خبرگزاری ایسنا در اصفهان بازداشت شدند، دو نفر از آن‌ها ساعاتی بعد آزاد شدند، اما زهرا محمدی، سردبیر ایسنای اصفهان و صنم فارسی، دبیر اجتماعی این مجموعه همچنان در بازداشت هستند.

به گزارش هرانا به نقل از جرس؛ هنوز از علت بازداشت و محل نگهداری این روزنامه‌نگاران اطلاعی در دست نیست. آریا جعفری، عکاس خبرگزاری ایسنا در اصفهان هم که از تجمع معترضان به اسیدپاشی در اصفهان عکاسی کرده بود، از چند روز پیش در بازداشت به سر می‌برد.

خبرگزاری ایسنا و چند رسانه دیگر در ایران اخیرا به علت پوشش خبری رویداد اسیدپاشی در اصفهان و اعتراضهای اجتماعی آن، مورد انتقاد مقامات امنیتی و قضایی قرار گرفتند.

رئیس قوه قضائیه و دادستان کل ایران گفته‌اند که با رسانه‌هایی که به گفته آن‌ها اسید پاشی را به «امر به معروف و نهی از منکر» ربط داده‌اند، برخورد قضایی خواهد کرد.

در هفته گذشته همچنین مهدیه گلرو، از اعضای کانون شهروندى زنان، که همراه جمعى از فعالان جنبش زنان در اعتراض به اسیدپاشی‌های اخیر در مقابل مجلس ایران تجمع کرده بودند، بازداشت شد.

به گزارش بی‌بی سی، با گذشت بیش از یک هفته از انتشار گسترده گزارش‌های مربوط به موارد اسیدپاشی در اصفهان، برخی از مقامات ایرانی و رسانه‌های نزدیک به محافظه‌کاران از انعکاس اخبار اسیدپاشی‌های اصفهان و اعتراض‌های اجتماعی به آن انتقاد کرده‌اند.

در تازه‌ترین واکنش‌ها، حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و عضو شورای عالی امنیت ملی در حاشیه همایش ملی پدافند غیرعامل امروز اعلام کرد: «برخی رسانه‌های زنجیره‌ای، هنوز خبر اسیدپاشی نیامده، سرمقاله‌شان آماده بود. این سم‌پاشی رسانه‌ای، از اسیدپاشی هم خطرناک‌تر است.»

همچنین آقای فیروز آبادی گفته آنهایی که «در قضیه اسیدپاشی داد زدند، دلشان بیشتر از آنهایی که با آرامش به دنبال پیدا کردن و مجازات عاملین این جنایت هستند، نمی‌سوزد.»

حسین طلا، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز امروز در نطق پیش از دستور خود درباره مسئله اسیدپاشی و رسانه‌ای شدن آن در مجلس ایران گفت: «این اقدام یادآور برخی سناریوهای خودساخته‌ همچون سناریوی کشته سازی خیالی سال ۷۸ کوی دانشگاه و ترور عضو شورای اسلامی شهر تهران در اولین دوره و قتل مرموز ندا آقا سلطان در سال ۸۸ است که توسط یک گروه تندروی به اصطلاح اصلاح طلب با همراهی رسانه‌های اپوزیسیون داخل و خارج همراه بود و هر روز یک بار دولت و نظام را با بحران مواجه می‌ساخت.»

در همین حال، کاظم جلالی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: «باید پذیرفت اسید پاشی اخیر در اصفهان باعث خدشه دار شدن امنیت روانی در جامعه شده است. نیروهای امنیتی و انتظامی باید با دقت کامل و با سرعت عوامل اسید پاشی اصفهان را شناسایی کنند.»

در نیمه دوم مهرماه امسال، گزارش‌هایی غیررسمی درباره اسیدپاشی به زنان در اصفهان منتشر شد و در پی آن، مقامات پلیس اصفهان روز ۲۶ مهرماه تایید کردند که دست‌کم چهار مورد اسیدپاشی به زنان رخ داده است.

اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی هم مدتی بعد اعلام کرد که در «دو سال اخیر ۷ یا ۸ نفر» نفر در اصفهان مورد اسیدپاشی قرار گرفته‌اند.

گزارش شده است که مهاجمان موتورسوار به روی زنانی که در خیابان حضور داشتند، اسید پاشیده‌اند و در ادعاهایی تایید نشده، گفته شد زنانی که پوشش آن‌ها «نامناسب» خوانده شده است، هدف این حملات بوده‌اند. مقامات رسمی ایران این ادعا را تکذیب می کنند.