.
.
.

نزدیکی توافق هسته‌ای آمریکا با ایران و نزدیک‌تر شدن تهران به بمب اتم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آمریکایی‌ها، اشتیاق جان کری وزیر امور خارجه آمریکا را برای رسیدن به توافقی با ایران بر سر برنامه اتمی‌اش، اینگونه توصیف می‌کنند: دقیقه‌های سفرهای او به کشورهای جهان برنامه ریزی شده است، حتی کسانی که قرار است با وزیر سلام و احوال پرسی کوتاهی داشته باشند، در دستور کار قرار می‌گیرند، اما کری شش ساعت با وزیر امور خارجه ایران در وین می‌نشیند و برای ایجاد راه حلی برای پرونده اتمی تلاش می‌کنند، ضرب الاجل ۲۴ نوامبر به سرعت نزدیک می‌شود و آمریکایی‌ها تمام تلاش خود را برای دستیابی به توافق با ایران به کار می‌گیرند، وندی شرمن مدیرکل وزارت امور خارجه آمریکا در سخنانی در این باره گفته است: «اکنون زمان پایان دادن به ماموریت جدا سازی هسته‌ای از نظامی فرا رسیده است.»

یک مسئول در وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به سوال «العربیه.نت» درباره محتوا و روش مذاکرات گفت: «می‌توان گفت که بر سر مسائل مهم، اختلاف وجود دارد.»

این مسئول آمریکایی در اشاره به هدف طرف‌ها برای رسیدن به راه حل افزود: «ما معتقدیم چنانچه طرف‌ها به جای ارائه خواست‌های حد اکثری برای راضی کردن افکار عمومی، پیشنهادهای جدی ارائه دهند، می‌توان در مدت زمان باقی مانده، به راه حل‌های عملی دست یافت.»

درباره جزئیات فنی، خبرهای زیادی درز نمی‌کند، اما روشن است که آمریکایی‌ها در پی توافقی هستند که نیروگاه‌های اتمی ایران را از پایگاه‌های نظامی‌اش جدا کند. آمریکا به دنبال وضع راهکاری برای نظارت شدید هستند به گونه‌ای که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بتوانند اطمینان حاصل کنند که ایران مقادیر زیادی از پلوتونیوم یا اورانیوم را تولید نمی‌کند یا مواد تولید شده به غلظتی نیست که این کشور بتواند پیش از اقدام‌های پیش‌گیرانه جهان همچون حمله نظامی به زرداخانه‌های هسته‌ای، به بمب اتمی دست یابد.

این مسئول در وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی در این باره گفت: «هدف ما از توافق فراگیر این است که مانع از دستیابی ایران به جنگ‌افزار اتمی شویم. ایران برای این‌که به ما ثابت کند که برنامه‌اش صلح‌آمیز است، باید به بسیاری از عوامل نگران کننده ما پاسخ بدهد.»
وی در ادامه به العربیه.نت تاکید کرد که تحقیق و شفافیت از جمله راه‌کارهایی است که باید در پیش گفت تا اطمینان حاصل کرد که برنامه اتمی ایران، برنامه‌ای مسالمت آمیز است. این مسئول نخواست بیش از این وارد جزئیات شود و این‌که دولت آمریکا چگونه می‌خواهد میان نیروگاه‌های اتمی و پایگاه‌های هسته‌ای ایران، فاصله ایجاد کند.

به نظر می‌رسد این مساله باعث شکاف میان دولت کنونی آمریکا، کنگره و اسرائیل شده است. منتقدان باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا معتقدند که ایالات متحده، دیگر درخواست تعطیلی نیروگاه اتمی فوردو را مطرح نمی‌کند، با غنی سازی اورانیوم موافقت کرده است و نسبت به ادامه راه‌اندازی نیروگاه آب سنگین اراک، نظر مثبت داده است. همچنین ایالات متحده دیگر نمی‌خواهد مساله موشک‌های ایران را با پرونده اتمی مرتبط کند و همه این‌که خواسته‌های اسرائیل است.

بیم‌ها

مخالفان ایران و منتقدان دولت آمریکا نگران آن هستند که ایالات متحده، ایران را همواره به فاصله یک قدمی دست‌یابی به جنگ افزار نگاه دارد. آن‌ها دستیابی به چنین توافقی را باعث باز کردن راه برای رقابت تسلیحاتی در منطقه می‌دانند. همچنین این توافق راه را برای ایران باز می‌کند تا از نظام تحریم‌ها خارج شود.

اعضای بلندپایه‌ای در کنگره آمریکا به دولت این کشور نسبت به دستیابی به چنین توافقی بدون موافقت کنگره، هشدار داده‌اند. به نظر نمی‌رسد دولت آمریکا بخواهد در برابر فشارها کوتاه بیاید. این دولت زمینه سازی‌ها را برای از میان برداشتن تحریم‌های ایران با دستوری اجرایی در صورت دستیابی به توافق، فراهم کرده است. کاخ سفید هفته گذشته، برنامه‌ای برای دیدار موشه یعلون وزیر دفاع اسرائیل با جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا فراهم نکرد و تنها به دیدار او با چاگ هگل همتای آمریکایی‌اش اکتفا کرد.

شاید هفته‌های آینده، شاهد رفت و آمدهای داغی میان کاخ سفید، کنگره و اسرائیل به دلیل اختلاف‌ها و دیدگاه‌ها درباره ایران باشد. در عین حال عدم توافق با کشورهای گروه ۱+۵، دارای پیامدهایی است.

یک مسئول در وزارت امور خارجه آمریکا به العربیه.نت گفت: «ایران پیامدهای دست نیافتن به توافق را می‌داند. این به معنی بازگشت روابط میان تهران و ایالات متحده به گذشته است آن هم در حالی که آمریکایی‌ها و ایرانی‌ها، نیروهای خود را در عراق مستقر می‌کنند و به شدت درباره نظام اسد، حزب الله لبنان و حوثی‌ها در یمن، با یکدیگر اختلاف نظر دارند.»