.
.
.

احمد شهید گزارش وضعیت حقوق بشر ایران را به سازمان ملل ارائه می کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد درباره وضعیت حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه 28-10-2014 گزارش یک ساله خود را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه می کند.

وی روز دوشنبه گفت که حملات مقام‌های ایران به وی، تاثیری روی کارش نخواهد داشت و او را "مشوش" نمی‌کند.

احمد شهید روز دوشنبه در مصاحبه با صدای آمریکا گفت که محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه جمهوری اسلامی، "عاشق ایجاد ممنوعیت" برای اوست اما حملات وی به خود را در کارش بی‌تاثیر دانست.

شهید این سخنان را یک روز پیش از تقدیم گزارش خود درباره وضعیت حقوق بشر در ایران به کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد بیان کرده است.

او همچنین افزود از ژوئن 2011 که به عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد درباره حقوق بشر در ایران تعیین شده، تاکنون هر سال از ورود به ایران منع شده است.

محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی، در ماه‌های اخیر حملات متعددی را به احمد شهید داشته است.

لاریجانی، آخرین بار، یکشنبه شب گذشته‌ در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو تلویزیون دولتی ایران گفت که آقای شهید "به شدت طرفدار تروریسم است در صورتی که باید با حقوق بشر همراه باشد و با تروریسم مخالفت کند".

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه درباره دلایل راه ندادن احمد شهید به ایران نیز گفت: "ما موضع منفی به گزارشگر ویژه یک کشور نداریم اما معتقدیم که انتصاب این گزارشگر دلیل می‌خواهد. او ادعا دارد که همه مسائل در ایران فاجعه آمیز است و این اتهام زنی است".

به گزارش هرانا، ارگان فعالان حقوق بشر ایران، احمد شهید در گزارش‌هایی که در سال‌های اخیر درباره وضعیت حقوق بشر در ایران نوشته، جمهوری اسلامی را ناقض حقوق اقلیت‌های جنسی، قومی، دینی و مذهبی و نیز روزنامه ‌نگاران و فعالان منتقد و مخالف دانسته است.

او همچنین از افزایش شمار اعدام‌ها در ایران به شدت انتقاد کرده است.

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد درباره حقوق بشر در ایران روز دوشنبه یک بار دیگر از اعدام ریحانه جباری، متهم به قتل یک کارمند پیشین وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، انتقاد کرد.

شهید گفت که از اعدام خانم جباری "شوکه" شده است.

او افزود که موضوع حکم اعدام این زن را بارها با مقام‌های جمهوری اسلامی مطرح کرده بود اما "پاسخ قانع‌کننده‌ای به ویژه درباره عادلانه بودن دادگاه" دریافت نکرد.

این در حالی است که محمدجواد لاریجانی مجددا از قانون قصاص دفاع کرده و گفته است که احمد شهید "نمی‌تواند در این‌باره حکم صادر کند و استنادات او غیر حرفه‌ای است".

در گزارشی که قرار است امروز به سازمان ملل ارائه شود، احمد شهید افزایش اعدام ها در یک سال گذشته ایران را نگران کننده خوانده است.