.
.
.

بازرس پیشین آژانس: ایران با بمب اتم "چند ماه" فاصله دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اُلی هاینونن، معاون پیشین دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی و استاد کنونی دانشگاه هاروارد ، روز یکشنبه 26 اکتبر گفت که ایران با ساخت بمب اتم "چند ماه" بیشتر فاصله ندارد.

سایت خبری WND، متن گفتگوی هاینونن با یک ایستگاه رادیویی در شهر نیویورک آمریکا را منتشر کرد.

هاینونن گفت چنانچه ایران مذاکرات اتمی را بدون دستیابی به توافق نهایی برای محدود کردن برنامه اتمی این کشورترک کند، این رویداد می تواند به مسابقه تسلیحات اتمی در خاورمیانه و خلیج منجر شود.

او افزود که با وجود قرارداد موقت اتمی کنونی، ایران توانایی ساخت بمب اتمی در "ظرف چند ماه" را دارد. او ایران را متهم به "گمراه کردن و پنهانکاری" سابقه دار در زمینه فعالیت های اتمی متهم کرد و گفت آژانس بین المللی انرژی اتمی از تمام زوایای برنامه اتمی ایران باخبر نیست و ایران اجازه بازرسی از تمام سایتهای اتمی خود را به بازرسان این آژانس نداده است.

"هنوز چیزهای زیادی هست که ما از آن بی خبریم. آیا این تمام اورانیومی است که ایران دارد؟ آژانس نتوانسته کامل بودن اظهارات دولت ایران را راست آزمایی کند. آنها فقط آنچه را که اظهار شده راست آزمایی کرده اند. اما این سازمان نتوانسته از تمامی اورانیوم تولید شده توسط ایران در طول سالیان ارزیابی زمانی داشته باشد."

هاینونن افزود برای آژانس تعداد دقیق سانترفیوژها، و میزان پیشرفتهای فنی ایران در بعضی از سایتهای مخفی هنوز روشن نیست.

او توصیه کرد که توافق نهایی قدرتهای جهانی با ایران بر اساس عملکرد پایه ریزی شود، و تحریمهای بین المللی بتدریج و بر اساس عملکرد ایران در دادن اجازه به بازرسان آژانس برای بازدید از تمامی سایتها برچیده شود.