.
.
.

یگانه صالحی، همسر خبرنگار واشنگتن پست در تهران آزاد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام ایرانی روز دوشنبه 6 اکتبر به خبرگزاری فرانسه گفت یگانه صالحی خبرنگار ایرانی که سه ماه پیش به همراه همسرش جیسون رضاییان، بازداشت شده بود آزاد شد.

رضاییان، که دارای تابعیت دوگانه ایرانی- آمریکایی است، هنوز در زندان بسر می برد، ولی همسر او هفته گذشته به قید ضمانت آزاد شده است.

دستگیری این زوج خبرنگار بازتاب گسترده ای در رسانه های جهانی داشت، زیرا همزمان با مذاکرات اتمی ایران با قدرتهای جهانی و از جمله آمریکا بود.

مقامات ایرانی در ما اوت گفتند که این پرونده امنیتی است، اما مشخص نکردند که این دو خبرنگار چه موارد اتهامی دارند.

محمد کوشش، مدیر رسانه های خارجی وزارت ارشاد اسلامی ایران به خبرگزاری فرانسه گفت: "صالحی آزاد شده است. ما امیدواریم که جیسون هم بزودی آزاد شود. ما هرکاری که می توانستیم انجام دادیم."

او افزود: "از دست ما کاری بر نمی آید." اشاره او به قوه قضاییه ایران است که از دولت حسن روحانی، رئیس جمهور ایران تابعیت نمی کند.

به گزارش خبرنگاران بدون مرز، یک گروه مدافع آزادی مطبوعات در پاریس، ایران هم اکنون بیش از 50 خبرنگار و وبلاگنویس را زندانی کرده است.

برخلاف گزارش های اولیه که حکایت از لغو مجوز خبرنگاری یگانه صالحی داشت، محمد کوشش گفت که "هنوز در این باره تصمیمی گرفته نشده است."

صالحی در آخر هفته موفق به دیدار با همسر خود شد، و به برادرش گفت که "وضعیت جسمی" او و رضاییان با وجود 2 ماه زندان خوب است. فشار خون و نیازهای دارویی رضاییان نگرانی هایی را از سلامت او در زندان بوجود آورده بود. صالحی حاضر به گفتگو با خبرنگاران خارجی در مورد وضعیت خود در زندان نشد.

با این وجود خانواده او در یک بیانیه گفتند: "ما از آزادی یگانه به قید ضمانت متشکر هستیم. ما مطمئنیم که جیسون هم بیگناه است و دعا خواهیم کرد که دولت ایران در مورد جیسون هم به همین نتیجه برسد و او را آزاد کند."

هنوز روشن نیست که رضاییان 38 ساله و همسرش به چه اتهامی بازداشت شده اند. چندی پیش یک روزنامه محافظه کار در تهران رضاییان را متهم به جاسوسی کرده بود.

ماه گذشته محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفت که رضاییان برای کارهایی که "به عنوان یک ایرانی انجام داده" ، مورد بازخواست قرار گرفته است.

ایران تابعیت دوگانه اتباع خود را به رسمیت نمی شناسد، و به همین دلیل به درخواستهای وزارت امور خارجه آمریکا در مورد رضاییان و دیگر افراد بازداشت شده توجهی نکرده است.