.
.
.

علی یونسی: کاش در اجرای حکم ریگی عجله نمی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی یونسی، وزیر پیشین اطلاعات و مشاور کنونی رئیس جمهور ایران در امور قومیتها، روز دوشنبه 6 اکتبر گفت کاش عبدالمالک ریگی، رهبر گروه مسلح بلوچ جند الله ، اعدام نمی شد.

یونسی در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفت: " ‌ای کاش در اجرای حکم ریگی عجله نمی‌شد و زنده نگهش می‌داشتند."

عبدالمالک ریگی، رهبر پیشین گروه جندالله بود؛ گروهی که در منطقهٔ سیستان و بلوچستان ایران به مبارزهٔ مسلّحانه با حکومت ایران می‌پردازد. این جنبش از سوی ایران به عنوان «یک گروه تروریستی» شناخته شده‌است.

ریگی در مارس 2010 توسط وزارت اطلاعات ایران دستگیر شد، و سه ماه بعد در بامداد یکشنبه 20 ژوئن 2010 به دار آویخته شد.

وزیر اطلاعات دولت اصلاحات درباره دستگیری ریگی در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد گفت: "من وارد جزئیات نمی‌شوم ولی بالاخره جزء کارهای مهم، کارهای خیلی خوب و درخشان اطلاعاتی بود."

یونسی گفت: " دستگیری و زنده نگه‌داشتن رهبر یک گروه معاند کار بسیار بسیار مهمی است."

دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور قومیتها، در ادامه در خصوص بحث شورای مشورتی اهل سنت گفت: "مقدمات تشکیل شورای مشورتی اهل سنت فراهم شده است."

یونسی ادامه داد: "این شورا به صورت تشکیلاتی نیست ولی به صورت انفرادی ما با نخبگان و با شخصیت‌های همراه با جمهوری اسلامی مشورت می‌کنیم و دنبال این هم هستیم در یک فرصت مناسب به صورت یک تشکیلات و یا نهاد در بیاید."

در این گفتگو یونسی در اشاره به عملکرد وزیر اطلاعات دولت روحانی نیز گفت: " برای تسلط علوی به وزارت اطلاعات باید به او کمک کرد تا تسلط لازم را به طور کامل بر کارش پیدا کند."