.
.
.

پاسخ شاهین دادخواه به کیهان درباره انتشار مقاله های وی در العربیه

دکتر شاهین دادخواه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دکتر شاهین دادخواه مشاور پیشین حسن روحانی در شورای عالی امنیت ملی و عضو تیم مذاکره کننده هسته ای دولت اصلاحات که هم اکنون در زندان اوین تهران محکومیت خود را سپری می کند ، درباره حمله روزنامه کیهان پس از انتشار مقالات وی در سایت العربیه ، با نوشتن مقاله ای علیه این روزنامه اصولگرا واکنش نشان داد.

در بخشی از مقاله دادخواه آمده است : "کیهان گفته است، چرا من مطالب خودم را در سایت العربیه چاپ میکنم ؟ برای من اصل دفاع از منفعت ملی است و مکان آن اولویت دوم را دارد. در شرایطی که برخی دوستان ناآگاه و دشمنان مرا بایکوت خبری کرده اند یکی از گزینه های پیش روی من همین است، من کارمند روزنامه کیهان نیستم که از زاویه آن به جهان و رسانه ها بنگرم .

روزنامه کیهان هفته گذشته با انتشار مقاله ای در ستون « خبر ویژه » ، شاهین دادخواه را به دلیل انتشار مقالاتش در سایت العربیه مورد انتقاد قرار داده و العربیه را به « رسانه ای دشمن» توصیف کرده بود.

مشاور پیشین حسن روحانی در شورای عالی امنیت در ادامه نوشته است : وقتی روزنامه های صهیونیستی مینویسند اسراییل و حسین شریعتمداری دو مخالف اصلی توافق ژنو هستند. حاج حسین از شادی در پوست خود نمیگنجد، اما اگر یک سایت متعلق به مسلمانان مقاله مرا منتشر کند میشود وابسته دربار آل سعود ! باید دید آل سعود بدتر است یا آل هرتزل ؟ و آیا برای حلقه کیهان عربستان خطرناک تر از اسراییل برای منافع ملی است ؟

مقاله کامل دکتر شاهین دادخواه با عنوان " چرا اتاق فرمان کیهان برآشفته است؟"

اتاق فرمان کیهان با واکنش نشان دادن به مقاله اینجانب ( شاهین دادخواه ) در مورد علتهای عصبانیت حسن روحانی نشان داد خود را مصداق تندروهایی می داند که در این مقاله به آنها اشاره شده است. مگر من از روزنامه و یا باند خاصی نام برده بودم که هیات کیهان خود را مخاطب آن بداند؟ پس سوال و پرسش چندین باره افکار عمومی این است که چرا کیهان خود را موظف میداند به هر حمله علیه تندروها پاسخ دهد .پس معلوم میشود کیهان نه یک موسسه فرهنگی بلکه یک مجموعه امنیتی – سیاسی است که درخدمت اهداف گروهای خاصی است که تندروی و رادیکالیسم را افتخاری برای خود میدانند. پیشتر برخی خطاهای تحلیلی وحشتناک کیهان بخصوص در مساله هسته ای را یادآوری کرده بودم که به اندازه ای واضح و شرم آور بود که حتی حاج حسین را هم به سکوت واداشت . آنچه من گفته ام و هیات و محفل کیهانیان را برآشفته کرده چند نکته ساده است .

نخست آنکه پرونده من از ابتدا سیاسی بوده، ولی برای اینکه برخی ها را بترسانند و وادار به عقب نشینی کنند انگ امنیتی به آن چسبانده اند و متاسفانه برخی نزدیکان اقای روحانی هم تسلیم این سناریو شده اند. آنچه کیهان خود بدان اعتراف کرده این است که دلیل اصلی دستگیری من " پیشنهاداتی" بوده است که "حلقه کیهان" آن را به ضرر خود می داند. پیشنهاد من این بوده که آقای روحانی باید افرادی را در کنار خود داشته باشد که جسارت و مهارت را با هم داشته باشند، نه اینکه از روی تنگ نظری و بخاطر اینکه در راه رسیدن به پاستور هزینه ای نداده و صرفا بواسطه شانس راهی انجا شده اند، احتیاط پیش کنند و مانع اقدامات جسورانه آقای روحانی شوند. کیهان جسارت را با جنگ اشتباه گرفته است که البته ذهنیت اتاق فرمان را نشان می دهد که "خبر ویژه " مرا به کیهان داده است. برای افکار عمومی روشن است که کیهان جنگ طلب است نه ما که به اعتراف خود کیهان در سه ماه قبل همواره طرفدار مصالحه بوده ایم .

نکته دوم این است که من بارها گفته ام این دعوایی که کیهان و برخی افراطی ها راه انداخته اند نه بخاطر ارزشها و منافع ملی که دل نگران آنها بودند، بلکه بخاطر ارزشها و منافع مادی کلانی است که این گروه از قبل اتخاذ مواضع افراطی بدست می آورد. بقول حافظ :این حضرات در محراب و منبر یک جلوه دارند ، از خدا و پبغمبر حرف می زنند اما وقتی به خلوت میروند آن کاردیگر را میکنند ، که همانا پر کردن جیب هایشان از سودهای میلیاردی است . برای مثال گفته ام این حضرات از بابت گران شدن و در واقع گران تر شدن دلار فقط در یک مورد بیشتر از هزار میلیارد تومان از راه قاچاق دلار در یک فرودگاه بدست آورده اند که پرونده آن مفتوح است. اگر کسی اعتراض کند چرا اقایان دم از ارزشهای انقلاب میزنند ولی زمینهای دولتی را تصاحب کرده و میفروشند آیا جنگ طلبی است ؟ چرا کیهان فقط بلد است در مورد دیگران افشاگری کند اما در مورد دوستان خود همواره سکوت میکند ؟.

سوم آنکه من گفته ام عده ای دور و بر آقای روحانی را گرفته اند که مدام او را دعوت به کوتاه آمدن میکنند و این فرصتی در اختیار تندروها قرار میدهد تا برنامه های خود را پیش ببرند . این عده کسانی هستند که آگاهانه یا ناآگاهانه در زمین حریف بازی میکنند و کیهانیان از این بابت خوشحال و راضی اند. وقتی مشاور فرهنگی غضنفری میشود که به دروازه خودی گل میزند البته که دوستان کیهان خوشحال میشوند و اگر من انتقاد کنم دایه مهربان تر از مادر؛ که ای وای فلانی " پیشنهاد انحرافی " میدهد ! اگر دفاع از حقوق مردم باج ندادن به تندروها و جلوگیری از سو استفاده آنها از نهادهای امنیتی پیشنهاد انحرافی است ، بقول حاج حسین ما به این گرنه انحراف افتخار میکنیم و نمیخواهیم به صراط مستقیمی هدایت شویم که عاقبت آن آسیب زدن به منفعت ملی و پر کردن جیبهایمان از پول مردم و بیت المال باشد .

بالاخره اینکه حلقه کیهان براشفته است چون من گفته ام تندروها از سالهای پیش با برنامه و سناریوهای مختلف منتقدان خود را زندانی و حتی حذف فیزیکی کرده اند و این برازنده یک نظام اسلامی نیست، به منافع ملی آسیب میزند. اینها کسانی هستند که از دهه 1370 همواره در مقابل هر نوع گشایش در روابط خارجی مخالفت کرده اند زیرا آن را برای منافع تجاری و اقتصادی خود مضر میدیدند. از علیرضا عسگری گرفته تا سید حسین موسویان، قهرمانپور، باقری، عادلی و کاظم پور اردبیلی و این اواخر مهدی هاشمی کسانی بوده اند که قربانی سناریوسازی تندروها شده اند. به جز اینها دهها نفر دیگر هم قربانی شده اند که خیلی ها خبر از آن ندارند. در برخی موارد هم خطای انسانی باعث آبرو ریزی شده مثل مورد سعید حجاریان. اما جالب توجه است که این افراد از منتقدان داخل نظام بوده اند و نه از اپوزسیون . و تندروها حضور آنها و انتقادهایشان را به ضرر منافع خود میدانستند و به گفته خودشان و اعتراف کیهان آنها را کسانی میدانستند که پیشنهادات انحرافی می داندند. انحراف به معنایی که در سطرهای پیش تعریف کردیم !.

کیهان گفته است ،چرا من مطالب خودم را در سایت العربیه چاپ میکنم. اولا اینکه :برای من اصل دفاع از منفعت ملی است و مکان آن الویت دوم را دارد. در شرایطی که برخی دوستان ناآگاه و دشمنان مرا بایکوت خبری کرده اند یکی از گزینه های پیش روی من همین است، من کارمند روزنامه کیهان نیستم که از زاویه آن به جهان و رسانه ها بنگرم . دوم اینکه وقتی روزنامه های صهیونیستی مینویسند اسراییل و حسین شریعتمداری دو مخالف اصلی توافق ژنو هستند. حاج حسین از شادی در پوست خود نمیگنجد، اما اگر یک سایت متعلق به مسلمانان مقاله مرا منتشر کند میشود وابسته دربار آل سعود ! باید دید آل سعود بدتر است با آل هرتزل ؟ و آیا برای حلقه کیهان عربستان خطرناک تر از اسراییل برای منافع ملی است ؟ اگر حاج حسین شریعتمداری با سفرای خارجی ملاقات کند تبلیغ اسلام و انقلاب است اما اگر من با مجوز مقامات مربوطه همین کار را انجام دهیم جاسوسی است . از یک نیروی امنیتی با سابقه مثل حسین شریعتمداری بعید است بپذیرد که رییس سیا با من ملاقات کند و شرح آن در جایی از اسناد رسمی نیامده باشد . و این هم دلیل دیگری بر اینکه دستور” خبرویژه “را اتاق فرمان به کیهان داده است .از طرف دیگر تنظیم کننده خبرهم فراموش کرده که چند سطر قبل اتهام من را ذکر کرده است : دادن " پیشنهادات انحرافی " به رییس دولت برای مقابله با مردم مورد نظر کیهان، یعنی "محفل حاج حسین و شرکا "که به اعتراف خودشان فرمان اتوبوس را کنده و به دره انداخته اند و در حال رانندگی بدون فرمان هستند که آخر و عاقبت آن در چند سال گذشته معلوم شد .

ما حرفمان این است که این آقایان ملاک ومصداق منافع ملی که هیچ، حتی امنیت ملی و منافع نظامی هم نیستند . بلکه اقلیتی هستند که میکوشند با توسل به هر روشی ولو برای کوتاه مدت و با وجود آسیب دیدن منافع ملی اهداف خود را پیش ببرند . جرم ما این است که وقت کیهان با تیتر درشت می نوشت : ارسال پرونده ایران به شورای امنیت یک بلوف سیاسی تو خالی است . به مسولین هشدار میدادیم که خطر ارجاع پرونده به شورای امنیت و اعمال تحریم ها علیه ایران جدی است و پیامدهای ناگواری بر اقتصاد خواهد داشت .و بعدها فهمیدیم دلیل استقبال اقلیتی خاص از تحریم ها این است که برای سودهای کلان حاصل از آن کیسه دوخته اند و قرار است زیر لوای مقاومت و شعار حق مسلم هسته ای نه تحریم , بلکه بقول آقای روحانی مردم را دور بزنند .

آیا کیهان نمیداند چه کسی و چه کسانی در دوره دولت مورد نظر آنها بانک ها را خالی و هنوز هم پول ها را پس نمیدهند ؟ چه کسی با کدام مجوز نزدیک سی هزار میلیارد تومان از بانک ها تسهیلات گرفته است ؟اگر کیهان خبر ندارد وااسفاها و اگر خبر دارد و سکوت کرده است ، عذر بدتر از گناه است. اگر سخن گفتن از اینها جنگ طلبی و منحرف کردن دولت از مسیر خود است، دعوت علنی کیهانیان به جنگ را چه باید نامید ؟. حال که حنای اتهاماتی چون تبلیغ علیه نظام رنگ باخته است ،می توان فهمید چرا به اتهام طرح این موضوعات کیهانیان من و دوستانم را به "جاسوسی " و داشتن ارتباطات نامتعارف دیپلماتیک با خارجی ها متهم میکنند .
شاهین دادخواه
مشاور پیشین حسن روحانی در شورایعالی امنیت ملی
عضو تیم مذاکره کننده هسته ای دولت اصلاحات
زندانی سیاسی زندان اوین