.
.
.

آلمان: ایران دیگر نمی‌تواند از راه مذاکرات اتمی زمان بخرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فرانک والتر اشتاینمایر وزیر امور خارجه آلمان می‌گوید که ایران دیگر نمی‌تواند در مذاکرات اتمی با گروه ۱+۵ که روز جمعه از سر گرفته شد، زمان بخرد.

از سر گیری مذاکرات دو ماه پیش از ضرب الاجلی صورت گرفت که برای دستیابی به توافق اتمی نهایی با ایران تعیین شده است؛ توافقی که قرار است طی آن به تحریم‌های اعمال شده بر ایران به خاطر برنامه هسته‌ای‌اش، پایان داده شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اشتاینمایر در نیویورک به خبرنگاران گفت: «وارد مرحله سرنوشت ساز در مذاکرات گروه ۱+۵ با ایران می‌شویم.»

او تاکید کرد: «ایران دیگر نمی‌تواند زمان بخرد. ما آماده هستیم توافق‌نامه‌ای عادلانه به ایران پیشنهاد دهیم، اما ایران باید به مسائل اصلی توجه کند تا توافق محقق شود.»

دیپلمات‌های غربی ایران را متهم می‌کنند که درخواست‌هایی غیر واقعی در جریان مذاکرات ارائه می‌دهد و هیچ عقب نشینی حقیقی که بتواند نگرانی‌های غرب را از برنامه هسته‌ای اش فرونشاند، انجام نمی‌دهد.

در مقابل تهران غرب را متهم می‌کند که موانع غیر معقولی برای برنامه هسته‌ای‌اش مد نظر قرار می‌دهد.

غرب ایران را به تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای اتمی متهم می‌کند. تهران اما بر صلح آمیز بودن برنامه خود اصرار دارد.

روز جمعه نمایندگان گروه ۱+۵ که از ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان تشکیل شده است، با نماینده ایران در نیویورک، تشکیل جلسه دادند. کاترین اشتون مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، میزبان این نشست بود.

دیپلمات‌ها می‌گویند که انتظار می‌رود تازه‌ترین دور از مذاکرات، تا روز ۲۶ سپتامبر ادامه یابد.

یک مسئول بلندپایه آمریکایی گفته است که احتمال دارد وزرای امور خارجه گروه ۱+۵ در مذاکرات اتمی که قرار است هفته آینده در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شود، شرکت کنند.

مسئولان ایرانی و آمریکایی می‌گویند با توجه به اختلاف‌ها میان دو طرف، دست‌یابی به توافق در نیویورک، بعید به نظر می‌رسد.